Świeczka po zmarłym

i

Autor: CC Pixabay.com Nie żyje uczeń, u którego stwierdzono koronawirusa. Bydgoska szkoła w żałobie / Zdjęcie ilustracyjne

Nie żyje ks. Stanisław Orzechowski. Był organizatorem pielgrzymek na Jasną Górę i duszpasterzem "Solidarności"

2021-05-19 16:24

Nie żyje ks. Stanisław Orzechowski. Jak poinformowała dolnośląska "Solidarność", zasłużony dla tego ruchu kapłan zmarł dzisiaj (19 maja) w wieku 81 lat. Ksiądz Orzechowski przez wiele lat prowadził wrocławskie pielgrzymki na Jasną Górę. W latach 80. był zaangażowany w duszpasterstwo ludzi pracy. W sierpniu 1980 roku odprawił mszę św. w czasie strajku w zajezdni przy ulicy Grabiszyńskiej we Wrocławiu, a następnie brał udział w strajku głodowym kolejarzy.

Nie żyje ks. Stanisław Orzechowski

Nie żyje ks. Stanisław Orzechowski - poinformowała dolnośląska "Solidarność". Popularny w regionie kapłan zmarł dzisiaj (19 maja) w wieku 81 lat. Był zaangażowany między innymi w duszpasterstwo ludzi pracy. W sierpniu 1980 roku odprawił mszę św. w czasie strajku w zajezdni przy ulicy Grabiszyńskiej we Wrocławiu, a następnie brał udział w strajku głodowym wrocławskich kolejarzy. W stanie wojennym co czwartek w kościele przy ul. Bujwida odprawiał msze św. za Ojczyznę. - Bez Solidarności moje życie byłoby niepełne - napisał w księdze pamiątkowej ks. Stanisław Orzechowski. Jako duszpasterz opiekował się także młodzieżą akademicką. Przez szereg lat prowadził pieszą pielgrzymkę wrocławską na Jasną Górę. Data uroczystości pogrzebowych ks. Stanisława Orzechowskiego nie jest jeszcze znana. 

PRZECZYTAJ: Jarmark Świętojański wraca na wrocławski Rynek. Otwarcie już w piątek! [ZDJĘCIA]

Wśród licznych wyróżnień ks. Orzechowski otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 r. uhonorowany został Nagrodą Miasta Wrocławia, a w 2016 r. tytuł Zasłużony dla NSZZ “Solidarność” przyznał mu Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”.

ZOBACZ: KOD, Strajk Kobiet i inni nie chcą pomnika Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu

Wrocław to miasto mostów! Jak dobrze znasz ich historię? [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Podobno w latach 50. pod tym mostem przeleciał samolot. Chodzi o?
Jarmark Świętojański wraca na wrocławski Rynek