Zamek Książ

i

Autor: Bosia2011 /cc/wikipedia.org Zamek Książ należał do rodu Hochbergów w latach 1509-1943

Nie żyje ostatnia hrabianka, która urodziła się na tym polskim zamku

2021-10-14 14:06

W niedzielę (10 października) zmarła w Monachium Beatrice Maria Luise Margarethe - hrabianka von Hochberg-Pless i baronówna na Książu. Wnuczka księżnej Daisy była ostatnią kobietą z rodu Hochbergów urodzoną w Książu. Miała 92 lata. Rodzinny zamek w Wałbrzychu odwiedziła po raz ostatni w 2014 roku.

W wieku 92 lat zmarła w Monachium Beatrice Maria Luise Margarethe, hrabianka von Hochberg-Pless i baronówna na Książu. Starsza siostra księcia Bolko von Pless - głowy słynnego śląskiego rodu Hochbergów - urodziła się w Książu 15 lipca 1929 r. Hrabianka była wnuczką księcia Jana Henryka XV Hochberg von Pless i księżnej Daisy - najsłynniejszej arystokratki z Dolnego Śląska, która wyjątkowo upodobała sobie zamek Książ.

- Mam wspomnienia dotyczące mojej babci Daisy, ale z czasu, kiedy mieszkała w wilii w Wałbrzychu - wspominała. - Pamiętam, że była wtedy bardzo chora i poruszała się na wózku. Bardzo dobrze pamiętam też ten wałbrzyski dom.

ZOBACZ TEŻ: Tak mieszkała księżna Daisy! Zamek Książ odkrywa kolejne tajemnice!

W zamku, który należał do jej rodziny w latach 1509-1943, spędziła pierwsze 5 lat swojego życia. Dzieciństwo na zamku dzieliła z młodszym bratem Konradem który zmarł w wieku 4 lat na zapalenie opon mózgowych i został pochowany w książańskim parku. „Tutaj był mój plac zabaw” - mówiła wskazując na oblegany dziś przez turystów dziedziniec honorowy, podczas swojej ostatniej wizyty w Wałbrzychu w 2014 roku. Wspominała także ducha, którym ją straszono i którego istnienie wszyscy traktowali śmiertelnie poważnie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sensacyjne odkrycie na Zamku Książ! Ma związek z księżną Daisy [ZDJĘCIA]

Ostatnie lata swojego życia spędziła w Monachium, gdzie rodzina Hochbergów osiedliła się po II wojnie światowej. Wcześniej przez wiele lat mieszkała w Londynie, a także w Seattle w USA, gdzie pracowała krótko jako modelka. Z jej drugiego małżeństwa z węgierskim arystokratą Andreasem Rudnay de Rudno et Divekujfalu przyszła na świat córka Olivia.

Ogrody światła na zamku Książ