Nie żyje ostatnia hrabianka, która urodziła się na tym polskim zamku

2021-10-14 14:06
Zamek Książ
Autor: Bosia2011 /cc/wikipedia.org Zamek Książ należał do rodu Hochbergów w latach 1509-1943

W niedzielę (10 października) zmarła w Monachium Beatrice Maria Luise Margarethe - hrabianka von Hochberg-Pless i baronówna na Książu. Wnuczka księżnej Daisy była ostatnią kobietą z rodu Hochbergów urodzoną w Książu. Miała 92 lata. Rodzinny zamek w Wałbrzychu odwiedziła po raz ostatni w 2014 roku.

W wieku 92 lat zmarła w Monachium Beatrice Maria Luise Margarethe, hrabianka von Hochberg-Pless i baronówna na Książu. Starsza siostra księcia Bolko von Pless - głowy słynnego śląskiego rodu Hochbergów - urodziła się w Książu 15 lipca 1929 r. Hrabianka była wnuczką księcia Jana Henryka XV Hochberg von Pless i księżnej Daisy - najsłynniejszej arystokratki z Dolnego Śląska, która wyjątkowo upodobała sobie zamek Książ.

- Mam wspomnienia dotyczące mojej babci Daisy, ale z czasu, kiedy mieszkała w wilii w Wałbrzychu - wspominała. - Pamiętam, że była wtedy bardzo chora i poruszała się na wózku. Bardzo dobrze pamiętam też ten wałbrzyski dom.

ZOBACZ TEŻ: Tak mieszkała księżna Daisy! Zamek Książ odkrywa kolejne tajemnice!

W zamku, który należał do jej rodziny w latach 1509-1943, spędziła pierwsze 5 lat swojego życia. Dzieciństwo na zamku dzieliła z młodszym bratem Konradem który zmarł w wieku 4 lat na zapalenie opon mózgowych i został pochowany w książańskim parku. „Tutaj był mój plac zabaw” - mówiła wskazując na oblegany dziś przez turystów dziedziniec honorowy, podczas swojej ostatniej wizyty w Wałbrzychu w 2014 roku. Wspominała także ducha, którym ją straszono i którego istnienie wszyscy traktowali śmiertelnie poważnie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sensacyjne odkrycie na Zamku Książ! Ma związek z księżną Daisy [ZDJĘCIA]

Ostatnie lata swojego życia spędziła w Monachium, gdzie rodzina Hochbergów osiedliła się po II wojnie światowej. Wcześniej przez wiele lat mieszkała w Londynie, a także w Seattle w USA, gdzie pracowała krótko jako modelka. Z jej drugiego małżeństwa z węgierskim arystokratą Andreasem Rudnay de Rudno et Divekujfalu przyszła na świat córka Olivia.

Ogrody światła na zamku Książ
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE