Zamek Książ w Wałbrzychu to jeden z najważniejszych zabytków Dolnego Śląska. Już wkrótce każdy będzie mógł się przekonać jak ta zabytkowa budowla wyglądała w okresie średniowiecza. Od piątku, 10 lipca, w Zamku Książ będzie można podziwiać makietę przedstawiającą twierdzę w XIV stuleciu.
Makieta została stworzona przez Tomasza Marońskiego - cieszącego się międzynarodowym uznaniem malarza, modelarza i grafika komputerowego z Wałbrzycha. Prace nad nią trwały ponad 190 dni, a artysta specjalnie w celu jej wybudowania wynajął na pół roku pustą kawalerkę.
Makieta prezentuje Zamek Książ na przełomie XIV i XV wieku. Brak zachowanych źródeł sprawił, że makieta jest wizją artystyczną, ale opartą na wytycznych ekspertów z zakresu historii i historii sztuki. Zaprezentowana koncepcja Książa powstała przede wszystkim w oparciu o dwa źródła: pierwszy oficjalny opis zamku – raport Komisji Królewskiej z roku 1599 oraz o plan zamku przed remontem z 1719 r. który pochodzi z Instytutu Herdera w Marburgu.
Choć zamek powstał pod koniec XIII wieku jako warownia obronna, na makiecie został przedstawiony w schyłkowym okresie panowania Piastów Świdnicko-Jaworskich, co pozwoliło na rozbudowanie go o przedzamcze (tzw. dziedziniec dolny). Na makiecie zaprezentowane zostały scenki prezentujące wizję codziennego życia na dworze w tym czasie. Zobaczymy tu m.in. rycerstwo trenujące łucznictwo, pracę kowala w kuźni, konie w stajni i ujeżdżalni, ludzi gotujących posiłek na świeżym powietrzu, a nawet jelenie biegające po lesie.
Na niezwykle szczegółowej makiecie odtworzone zostały mury porośnięte roślinnością, zakurzone drogi, drewniane konstrukcje dachowe, dmuchawce, a nawet biegające po dziedzińcu kury. W hołdzie dla założyciela zamku Księcia Bolka Świdnickiego, przedstawiony został jego pochód przez zwodzony most.
Początki zamku Książ sięgają końca XIII w. Pierwotna warownia obronna wzniesiona została najprawdopodobniej w latach 1288-1292 przez piastowskiego księcia Bolka I zwanego Surowym.
- Tak naprawdę niewiele wiemy o początkach dzisiejszego zamku, a i w przekazach o pierwszych wiekach jego funkcjonowania jest wiele luk i niejasności, a wręcz sprzeczności – tłumaczy Magdalena Woch, kierownik działu muzealnego zamku. – Tym bardziej przełomowe okazało się zdobycie planu Książa z 1719 r., dzięki któremu, przynajmniej częściowo, mogliśmy zrewidować naszą wiedzę a przede wszystkim nasze wyobrażenia o tym, jak mógł wyglądać Książ w pierwszych wiekach jego istnienia. Wskazówki znaleźliśmy także w pierwszym oficjalnym opisie Książa – raporcie Komisji Królewskiej z roku 1599. I choć piękna makieta cieszy już nasze oczy, mamy nadal świadomość, że w opowieści o tym, jak i kiedy powstał Zamek Książ, pozostało jeszcze wiele znaków zapytania.