Nielegalni imigranci zatrzymani w ciężarówce na Dolnym Śląsku

i

Autor: Straż Graniczna

Nielegalni imigranci zatrzymani w ciężarówce na Dolnym Śląsku. Chcieli dotrzeć zupełnie gdzie indziej

2021-02-04 11:57

Na Dolnym Śląsku zatrzymano czterech obywateli Maroka, którzy wjechali do Polski ukryci w naczepie tira. Nielegalni imigranci chcieli dotrzeć do Francji lub Włoch. Gdy zorientowali się, że są na Dolnym Śląsku podnieśli alarm i próbowali uciec.

We wtorek funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kłodzku przejęli od policji czterech zatrzymanych obywateli Maroka, którzy wjechali do Polski ukryci w naczepie tira.

- Cudzoziemcy, jadąc z Bośni i Hercegowiny, docelowo chcieli dotrzeć do Francji lub do Włoch. Alarm podnieśli, gdy zorientowali się, że jadą w innym kierunku – informuje rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, mjr Joanna Konieczniak. - Kierowca tira, obywatel Bośni i Hercegowiny, korzystając z postoju w Ząbkowicach Śląskich usłyszał odgłosy osób dochodzące z naczepy kierowanego przez siebie tira. Od razu zadzwonił pod numer alarmowy, powiadamiając o zdarzeniu policję.

Policjanci znaleźli w przestrzeni ładunkowej - pomiędzy właściwym towarem, jakim były filtry - czterech cudzoziemców, którzy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów. Powiadomieni o tej sytuacji funkcjonariusze Straży Granicznej z Kłodzka stwierdzili ich nielegalny wjazd i pobyt na terytorium Polski oraz niezgodne z przepisami przekroczenie granicy państwowej.

Cudzoziemcy zostali zatrzymani, a następnie przedstawiono im zarzut bezprawnego przekroczenia granicy z wykorzystaniem podstępu. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Automatyczna kontrola graniczna na wrocławskim lotnisku

ZOBACZ TEŻ: Nowość na wrocławskim lotnisku. Bramki do automatycznej kontroli przyspieszą odprawę [ZDJĘCIA]

- Cudzoziemcy wyjaśnili, że nie zamierzali przyjechać do Polski, ich krajami docelowymi były Włochy lub Francja. Będąc w ukryciu zorientowali się, że auto którym podróżują nie jedzie w kierunku, który sobie wybrali i postanowili opuścić naczepę tira - poinformowała rzecznik.

Trzech Marokańczyków zostało przekazanych w ramach tzw. readmisji czeskim służbom, natomiast czwarty obcokrajowiec decyzją sądu został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Polsce.