Ptasia grypa nie jest groźna dla ludzi

i

Autor: ulleo/PD/pexels.com Ptasia grypa nie jest groźna dla ludzi

Nowe ognisko ptasiej grypy na Dolnym Śląsku. Wrocław w strefie zagrożonej chorobą

2017-02-08 14:27

Kolejne ognisko choroby wykryto w gospodarstwie w miejscowości Ozorowice w powiecie trzebnickim. Padło tam ponad tysiąc gęsi.

"Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu" - czytamy w komunikacie wydanym przez biuro Pawła Hreniaka, wojewody dolnośląskiego. Droga prowadząca do gospodarstw jest zamknięta.

Strefa zapowietrzona w powiceie wrocławskim

Podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego ustalane są sposoby, jakimi będzie się przeciwdziałać chorobie. Obszar zapowietrzony grypą ptaków obejmuje powiaty trzebnicki i wrocławski. Dokładnie chodzi o teren określony:

  • od północy: od skrzyżowania DK numer 5 z drogą gminną prowadzącą do miejscowości Mienice, od Mienic drogą polną do Wilczyna oraz drogę gminną do Goledzinowa
  • od południa: z miejscowości Szewce, przez Rogóż, droga gminną do Kryniczna
  • od wschodu: od miejscowości Kryniczno do Wiszni Małej, do skrzyżowania DK numer 5 z drogą gminną prowadzącą do Mienic
  • od zachodu: od Golędzinowa drogą numer 342, przez Pęgów, Zajączków do miejscowości Szewce.

Maty dezynfekcyjne i zakaz handlu na targach

Środki ostrożności wprowadzane w obszarze zapowietrzonym to między innymi rozkładanie mat dezynfekujacych, zakaz transportu ptaków i jaj bez zgody właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii. 

Nie ma co się jednak obawiać, że drób i jajka znikną ze sklepów. Można je przywozić spoza obszaru zapowietrzonego. Zakaz handlu nimi obejmuje jedynie targi.

Wrocław w strefie zagrożonej

Za obszar zagrożony wystąpieniem choroby uznana została część miasta ograniczona:

  • od zachodu – wzdłuż rzeki Odry, do autostradowej obwodnicy Wrocławia (AOW) 
  • od południa - wzdłuż AOW, od Mostu Rędzińskiego do wiaduktu nad ul. Kamieńskiego (droga nr 453)
  • od wschodu - wzdłuż ul. Kamieńskiego, od AOW do granicy miasta.

Obszar zagrożony to ten, który znjaduje się w promieniu 10 kilometrów od ogniska choroby. Tu też nie wolno przewozić jaj i drobiu odchowanego na tym terenie bez zgody lekarza czy sprzedawać ich na targach. Na granicy terenu można zobaczyć żółte tablice z napisami "Wysoce zjadliwa grypa ptaków obszar zagrożony".

Przypomnijmy, że we Wrocławiu już wcześniej stwierdzono przypadki ptasiej grypy. Wirusa H5N8 wykryto u łąbędzi. Z tego powodu została zamknięta Żabia Kładka, a służby apelują by nie dokarmiać dzikich ptaków i nie zabierać psów na spacery w okolice rzek.

Czytaj także: Nowy klub fitness w centrum Wrocławia. Można tam ćwiczyć na deskach surfingowych [WIDEO, ZDJĘCIA, AUDIO]