Oszuści wyłudzali mieszkania od starszych osób. Notariusz skazana za przekroczenie uprawnień

2021-09-21 9:11
Notariusz skazana za przekroczenie uprawnień
Autor: pixabay.com

Na rok i 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata skazał wrocławski sąd notariusz Dominikę G. Oskarżona będzie musiała zapłacić też 100 tys. zł grzywny. Sąd uznał, że notariusz przekroczyła uprawnienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i nadużyła zaufania klientów, którzy podpisywali w kancelarii akty sprzedaży domów, zamiany mieszkania i pełnomocnictw na rzecz osób trzecich.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia złagodził wyrok dla notariusz Dominiki G., oskarżonej o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i nadużycie zaufania klientów. Sprawa dotyczy przeprowadzenia czynności notarialnych z udziałem trzech starszych osób, które - jak wynika z uzyskanych w śledztwie opinii biegłych - nie rozumiały znaczenia składanych oświadczeń woli, a w kancelarii notarialnej podpisywały umowy notarialne dotyczące przeniesienia praw własności do nieruchomości. Chodzi o sprzedaż dwóch domów wartych 800 tys. zł i 500 tys. zł oraz o zamianę mieszkania wartego 143 tys. zł na mniejsze z dopłatą, ale zlokalizowanego w miejscowości oddalonej o 20 km od Wrocławia.

Oszuści, którzy wyłudzali w ten sposób domy oraz mieszkania od starszych i schorowanych osób, zostali skazani w osobnym procesie. W kwietniu 2016 r. wyroki usłyszało 5 osób. Organizatorzy procederu - Tomasz N. i Jerzy N. - zostali skazani odpowiednio na 7 lat oraz 3,5 roku więzienia. Z ustaleń śledztwa wynika, że oszuści wyszukiwali osoby, z którymi podpisywali umowę pełnomocnictwa. Następnie sprzedawali nieruchomość i - jako pełnomocnicy sprzedającego - z jego konta wypłacali pieniądze. Niektóre domy kupowali najpierw dla siebie, a potem je odsprzedawali.

W grudniu 2019 r. Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście uznał notariusz Dominikę G. winną przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i nadużycia zaufania klientów. Skazał ją wówczas na karę łączną 2 lat więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz ukarał grzywną w kwocie 125 tys. zł i ustalił dla niej opłatę sądowa w kwocie 25 tys. zł. Zakazał jej też przez 10 lat wykonywania zawodu notariusza.

W uzasadnieniu wyroku sędzia powiedziała wówczas, że w trakcie procesu nie udało się udowodnić, że Dominika G. działała w porozumieniu z oszustami, którzy wyłudzili od starszych, cierpiących na otępienie starcze osób, nieruchomości.

- Nie ma dowodów, by postępowanie notariusz powodowane było czymś innym niż chęcią zysku, korzyści majątkowej wynikającej z pobrania opłaty notarialnej. Nie ma dowodu na jej porozumienie z osobami, które wyłudzały nieruchomości – stwierdziła sędzia i dodała, że sąd krytycznie ocenił jednak wyjaśnienia oskarżonej, która zeznawała, że nie zdawała sobie sprawy z tego, iż poszkodowani nie są w stanie podejmować samodzielnej decyzji.

Apelację od wyroku wniosła zarówno prokuratura oraz oskarżyciele posiłkowi, jak i obrona. Sąd w apelacji uniewinnił notariusz od jednego z zarzutów i zaliczył jej okres zawieszenia od 2016 roku do 2019 roku do orzeczonego wcześniej zakazu wykonywania zawodu przez 10 lat. Ponadto Dominika G. została skazana na karę łączną 1 roku i 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę w wysokości 100 tys. zł.

Olsztyn. Wypadek na ul. Leonharda. Potrącił pieszego na pasach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE