Pierwszy śnieg w Karkonoszach! Zima i trudne warunki w górach

2021-10-12 11:37
Karkonosze Śnieżka zima góry
Autor: razmich/pixabay

W nocy z poniedziałku na wtorek (11/12 października) w Karkonoszach spadł pierwszy śnieg w bieżącym sezonie. Na razie padało na wysokości powyżej 1500 m n.p.m. Uwaga! W górach panują bardzo trudne warunki.

O opadach śniegu poinformował fanpage Izersko-Karkonoska Pogoda. „Minionej nocy w Karkonoszach powyżej 1500 m n.p.m. spadł pierwszy w sezonie śnieg! Pokrywa sięga 2 cm. Temperatura wciąż spada i teraz wynosi -2.8°C. Izoterma 0°C zeszła do wysokości 1150 m n.p.m.” - czytamy.

Starszy mężczyzna potrącony na rowerze. Nikt nie ruszył z pomocą

Z powodu niskich temperatur śnieg powinien się utrzymać dłużej, zwłaszcza że nie można wykluczyć kolejnych opadów. „W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin w najwyższych partiach górskich pozostanie lekki mróz. Praktycznie do czwartku włącznie może padać śnieg, niżej śnieg z deszczem. Wysoko w górach pokrywa śnieżna prawdopodobnie przekroczy 5 cm. Bliżej weekendu delikatnie ociepli się i wróci bardziej przedzimie, niż zima. W III dekadzie miesiąca jednak powrót zimy jest bardzo możliwy. Wówczas śnieg spadłby także w niższych pasmach Sudetów, a nawet pod górami” – czytamy na profilu Izersko-Karkonoskiej Pogody.

Pogoda 12.10.2021 w Karkonoszach

We wtorek (12 października) w szczytowych partiach Karkonoszy spadek temperatury z – 2 do – 4 st. C w nocy. Wiatr północno-zachodni silny, w porywach bardzo silny – obniża temperaturę odczuwaną. Zachmurzenie duże, widzialność zmienna – mgła w płatach.

W ciągu dnia przelotne opady śniegu. Powyżej 1300 m n.p.m. na podłożu zalega cienka warstwa śniegu i lodu – jest ślisko! Ciśnienie na Śnieżce 833 hPa i spada.

ZOBACZ TEŻ: Dwa tragiczne wypadki motocyklistów. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne. GALERIA PONIŻEJ.

GOPR ostrzega 

Tymczasem GOPR Karkonosze ostrzega przed trudnymi warunkami panującymi w górach. - Miejcie to na uwadze planując wycieczki w wyższe partie gór. Przygotujcie odpowiednie ubrania oraz koniecznie weźcie ze sobą naładowany telefon z zapisanymi numerami alarmowymi do GOPR 985 i 601100300 oraz zainstalowaną aplikację „Ratunek” – informują goprowcy.

Wesele, Drogówka czy Kler. Mniej niż 12/15 oznacza, że nie znasz filmów Smarzowskiego

Pytanie 1 z 15
W pierwszym "Weselu" parę młodą zagrali...
Sonda
Lubisz polskie góry?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE