Mezonetowiec we Wrocławiu

i

Autor: Badgercopter/CC BY-SA 4.0/WIKIPEDIA Mezonetowiec we Wrocławiu

Ciekawostki

Pierwszy w Polsce blok z dwupoziomowymi mieszkaniami powstał we Wrocławiu. To PRL-owski unikat!

2024-12-28 4:30

Twórcy projektu po latach wspominali, iż intencją do stworzenia wrocławskiego mezonetowca była chęć urzeczywistnienia namiastki domu rodzinnego w samym sercu miasta. Choć w okresie PRL-u budynek był prawdziwą perełką, to przez lata marniał pod warstwą brudu i mało kto zwracał na niego uwagę. Poznajcie historię pierwszego bloku w Polsce z dwupoziomowymi mieszkaniami.

Spis treści

  1. Symbol wrocławskiego PRL-u marniał pod warstwą brudu
  2. Historia budynku przy ulicy Kołłątaja we Wrocławiu - Mezonetowiec

Symbol wrocławskiego PRL-u marniał pod warstwą brudu

Wrocław jako stolica województwa dolnośląskiego może pochwalić się wieloma ikonami architektonicznymi. Część z nich pochodzi jeszcze z okresu PRL-u tak jak między innymi słynny Mezonetowiec zlokalizowany przy ulicy Kołłątaja 9-12. Dość nietypowa nazwa budynku pochodzi od francuskiego słowa "maisonette", co oznacza mieszkanie dwupoziomowe. Piętrowe lokale mieszkalne od lat cieszą się popularnością, bowiem są namiastką domu, lecz mimo to według wielu osób wrocławski Mezonetowiec przez lata marniał pod warstwą brudu i był niedoceniony - dlaczego?

Historia budynku przy ulicy Kołłątaja we Wrocławiu - Mezonetowiec

Mezonetowiec był pierwszym w Polsce blokiem z dwupoziomowymi mieszkaniami, który został wzniesiony latach 1958-1960 według projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, Edmunda Frąckiewicza oraz Igora i Marii Tawryczewskich. Wówczas decyzja o stworzeniu tak nietypowego budynku mieszkalnego wywołała wśród społeczeństwa spore zdziwienie, lecz znalazły się również osoby, które były zachwycone pomysłem.

Blok miał łącznie osiem pięter, z czego parter przeznaczony był pod sklepy oraz lokale usługowe. W 70-metrowych mieszkaniach na niższym piętrze znajdował się salon, kuchnia oraz taras, natomiast na wyższym sypialnia, łazienka i niewielki balkon.

Perełka architektoniczna Wrocławia niestety niszczała pod warstwą brudu przez lata, lecz na szczęście w 2017 roku podjęto ważną dla budynku decyzję, a mianowicie wpisano go do rejestru zabytków. Dzięki temu słynny galeriowiec znalazł się pod ochroną konserwatorską i remonty czy innego rodzaju prace przy obiekcie nie są już takim wyzwaniem, a sam blok wygląda o wiele lepiej niżeli przed laty. 

Przeczytaj także: Osiedle mieszkalne postawili w trzy miesiące! Eksperyment niemieckich architektów okazał się sukcesem

Oto najpiękniejszy budynek wielorodzinny w Polsce. To nie żart. Wrocławianie przecierają oczy ze zdumienia