Plaga komarów we Wrocławiu

i

Autor: pixabay.com Plaga komarów we Wrocławiu

Odkomarzanie we Wrocławiu

Plaga komarów we Wrocławiu. Miasto rozpoczyna odkomarzanie dolnośląskiej stolicy

2022-09-14 11:31

Komary dają się w ostatnich dniach mocno we znaki mieszkańcom Wrocławia. Natrętne owady uprzykrzają życie mieszkańcom wszystkich bez wyjątku osiedli dolnośląskiej stolicy. Wielkie odkomarzanie Wrocławia zapowiedziały władze miasta. Opryski będą prowadzone z lądu i powietrza.

Plaga komarów we Wrocławiu

We Wrocławiu można już mówić o prawdziwej pladze komarów. Ze względu na specyficzne warunki klimatyczne stolicy Dolnego Śląska, wynikające z jej położenia geograficznego i ukształtowania terenu, jak również obecność wielu zbiorników wodnych, populacja tych owadów ma tu doskonałe warunki do rozwoju. Ponadto w ostatnim czasie, w następstwie intensywnych opadów deszczu, we wszystkich lokalnych rzekach znacznie podniósł się poziom rzek, przyczyniając się do pojawienia się w mieście całych chmar komarów.

Na komary narzekają mieszkańcy wszystkich bez wyjątku rejonów Wrocławia. Natrętne insekty uprzykrzają spacery i odpoczynek na świeżym powietrzu, dostają się też do mieszkań, skutecznie utrudniając zasypianie.

Solpol we Wrocławiu. Tak wyburzają kultowy budynek w centrum

Rusza odkomarzanie Wrocławia

Problem zauważyły władze miasta, które zapowiedziały odkomarzanie Wrocławia. Opryski preparatami biologicznymi i chemicznymi będą prowadzone z lądu i powietrza. Odkomarzanie metodą naziemną prowadzone ma być na ogólnodostępnych terenach zielonych, takich jak parki, zieleńce oraz tereny wzdłuż dolin rzecznych – wszędzie tam, gdzie zostanie zaobserwowana największa uciążliwość komarów. Opryskami lotniczymi mają być z kolei objęte m.in. doliny Odry, Widawy, Ślęzy i Bystrzycy.

Opryski z wykorzystaniem środków chemicznych mogą być prowadzone w określonych warunkach - wcześnie rano lub późnym wieczorem, czyli w porze największej aktywności komarów, przy wietrze wiejącym z prędkością poniżej 4 m/s, temperaturze 24 stopni oraz braku opadów.

Jak radzić sobie z komarami?

Władze miasta radzą też mieszkańcom, jak radzić sobie na co dzień z komarami:

  • Pojemniki, w których zbierasz deszczówkę, zabezpiecz w sposób umożliwiający jej gromadzenie np. moskitierą lub wymieniaj w nich wodę 2 razy w tygodniu, wykorzystując ją do podlewania roślin.
  • Wodę w pojemnikach gospodarstwa domowego wymieniaj systematycznie co 3-4 dni, zwłaszcza w miesiącach letnich.
  • Usuń wszelkie niepotrzebne pojemniki, w których może gromadzić się deszczówka, np. puszki, butelki, słoiki, zabawki (te, które są przydatne odwróć do góry dnem).
  • Pozbądź się starych opon (woda w jednej oponie może być miejscem wylęgu nawet 10 tys. komarów).
  • Systematycznie czyść rynny z liści i gruzu, aby woda mogła swobodnie spływać.
  • Czyść basen, zamontuj filtry, a gdy nie będzie już potrzebny, opróżnij go i zabezpiecz.
  • Zarybiaj ozdobne oczka wodne i stawy drobnymi rybkami, które będą zjadały pojawiające się larwy.
  • W oczkach wodnych, jeśli nie ma ryb, zamontuj urządzenia, które będą utrzymywały stałą cyrkulację wody.
  • W ogrodzie lub na balkonie posadź rośliny, które odstraszają komary. Są to m.in. lawenda wąskolistna, mięta pieprzowa, komarzyca, kocimiętka właściwa, bazylia pospolita, mirt zwyczajny, koper włoski, surmia bignoniowa.
Sonda
Najlepszym środkiem na komary są: