Pożar, pies

i

Autor: Shutterstock, Archiwum prywatne

Pogorzelcy z Wałbrzycha wciąż bez mieszkania. Urzędnicy pokazują, jak chcą pomóc (WIDEO)

2022-01-10 12:45

Rodzina z Wałbrzycha, której w ubiegłym tygodniu spłonęło mieszkanie, wciąż nie dostała lokalu od gminy. - Mamy tego dość. Powinniśmy dostać mieszkanie, przecież nie mamy gdzie się podziać - mówi Sławomir Janicki. Urzędnicy pokazują na jaką pomoc rodzina mogła liczyć ze strony władz miasta.

Rodzina Janickich w ostatniej chwili wybiegła z płonącego domu przy ul. Strzegomskiej w Wałbrzychu. Lokatorzy spłonęliby żywcem, gdyby nie Tina - ich pies. Zwierzę obudziło domowników, gdy tylko wyczuło zagrożenie. 

Sławomir Janicki mówi nam, że urzędnicy zaproponowali im lokal zastępczy, ale nie pozwolili zabrać do niego... psa. Dlatego pogorzelcy odmówili. Tina to w końcu członek rodziny. 

Teraz Janiccy mieszkają kątem po znajomych i rodzinie, korzystają też ze spalonego domu. Zapytaliśmy urzędników wałbrzyskiego magistratu o to, jak można rozwiązać ich sytuację. Oto odpowiedź Edwarda Szewczaka, rzecznika urzędu:

Zaraz po zdarzeniu zaproponowano rodzinie pobyt w Ośrodku Interwencji Kryzysowej ul. Ogrodowa 2a (w trybie natychmiastowym) – odmowa 4 osób, jeden starszy pan przebywał w OIK. W Ośrodku Interwencji Kryzysowej ze względu na warunki, nie ma możliwości trzymania zwierząt.

Wsparcie psychologa – odmowa – pomimo odmowy psycholog był na miejscu zdarzenia i przeprowadził rozmowę z poszkodowanymi.

Pomoc rzeczowa w postaci żywności, odzieży, ciepłego posiłku (obiadów) i inne rzeczy pierwszej potrzeby – odmowa, w/w poinformowali, że taką pomoc mają od sąsiadów i rodziny.

Zaproponowano pomoc w postaci natychmiastowego wynajęcia mieszkania, 3.01.22 (uzgodnienie wszystkich szczegółów z osobą wynajmującą mieszkania, bez kaucji z natychmiastowym udostępnieniem lokalu, z możliwością pobytu zwierząt w mieszkaniu) – odmowa, państwo J. uznali, że nie chcą takiej formy pomocy w danym momencie, deklarują jedynie chęć otrzymania mieszkania od gminy Wałbrzych.

Szukanie wspólnych rozwiązań w związku z umieszczeniem zwierząt: psa i królików u sąsiadów, rodziny lub znajomych do czasu wyjaśnienia sytuacji, żadne z proponowanych rozwiązań nie spełniło oczekiwań w/w,

Przeprowadzenie wywiadu w celu udzielenia pomocy finansowej, zasiłek w związku ze zdarzeniem losowym wypłacony w dniu 5.01.2022 r. Pomoc w wypełnieniu dokumentów o przydział lokalu mieszkalnego, udzielenie informacji, porada, w celu skompletowania dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku,

Jeden z członków rodziny Pan (75 lat) po opuszczeniu szpitala wyraził zgodę na umieszczenie w OIK, gdzie otrzymał niezbędną pomoc i wsparcie, w tym psychologiczną – przebywał tam do 7.01.22, opuścił ośrodek na własną prośbę; od tego czasu znajduje się pod opieką wnuczki.

Poszkodowana rodzina do dnia dzisiejszego nie skontaktowali się z panią, która bezpłatnie zadeklarowała chęć użyczenia domu jednorodzinnego, w którym mogliby zamieszkać wszyscy członkowie rodziny wraz ze zwierzętami. Dom jest całkowicie wyposażony. Rodzina poinformowała MOPS, że zdecydowali się zamieszkać w jednopokojowym mieszkaniu, nie podając szczegółów.

Mieszkają w spalonym domu