Komunikacja do Stronia Śląskiego

Wraca połączenie kolejowe, ale pojadą... autobusy. Ważna zmiana po 18 latach w Kotlinie Kłodzkiej

2022-08-31 14:00

Po 18 latach do rozkładów kolejowych wracają połączenia do Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. Nowe połączenia kolejowe ruszą już 5 września, ale zamiast pociągów na torach na trasę wyruszą autobusy komunikacji zastępczej.

Połączenia kolejowe z Kłodzka do Stronia Śląskiego przez Lądek-Zdrój przetrwały do 2004 roku. Później i one, jako jedne z ostatnich w regionie, zniknęły z kolejowej mapy Polski. Teraz, po 18 latach przerwy, wracają. Na razie jednak w osobliwej formie – zamiast pociągów pasażerowie będą mogli korzystać z autobusów zastępczych.

ZOBACZ TEŻ: Mężczyzna z nożem w klatce piersiowej. Ostrze przeszło tuż obok serca

- Jesteśmy przed rewitalizacją linii i powrotem na nie pociągów Kolei Dolnośląskich. Ale jeszcze wcześniej chcemy ułatwić komunikację w tym rejonie tam, gdzie jest to możliwe – autobusami „za pociąg”. Docelowo, po ponownym przystosowaniu torów do przewozu pasażerów, mieszkańcy przesiądą się z autobusów do pociągów – tłumaczy Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Połączenie z Wrocławia przez Lądek-Zdrój do Stronia Śląskiego 

Jak więc będzie można podróżować do Lądka-Zdroju czy Stornia Śląskiego z Wrocławia? Na Dworcu Głównym we Wrocławiu (a także każdej innej stacji), będzie można kupić bilet kolejowy do Lądka-Zdroju czy Stronia Śląskiego i na tym samym bilecie na stacji Kłodzko Główne przesiąść się do autobusu. Podobnie będzie z podróżą w przeciwnym kierunku.

Kłopoty na przejazdach kolejowych na południu Wrocławia.

Jak zapewniają Koleje Dolnośląskie, rozkład jazdy autobusów będzie dostosowany w taki sposób, by podróżni mogli kontynuować podróż pociągiem po Dolnym Śląsku.

Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie trafią do rozkładów jazdy już 5 września. W ten sposób kolejowa mapa Dolnego Śląska zyska nowe trasy, wcześniej przez lata niedostępne dla podróżnych – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego, odpowiedzialny za kolej w regionie.

Mężczyzna z nożem w klatce piersiowej. ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ.  

Połączenia w relacji Kłodzko Główne – Stronie Śląskie przez Kłodzko Miasto, Krosnowice Kłodzkie, Żelazno, Ołdrzychowice Kłodzkie, Trzebieszowice, Radochów, Lądek-Zdrój i Lądek Stójków będzie realizowane od 5 września.

Całość 35-kilometrowej trasy ma być pokonywana przez autobusy niskopodłogowe w niecałą godzinę.

Umowa na przewozy autobusowe z firmą FHU Mariusz Franków o wartości ok. 600 tys. zł. obowiązuje do końca 2022 roku, z możliwością jej dalszego przedłużenia.

Sonda
Podróż z Wrocławia do Sobótki. Wybierzesz się pociągiem pod Ślężę?