Pomnik Żołnierza Armii Czerwonej w Wałbrzychu został rozebrany

i

Autor: Roman Szełemej/Facebook;maps.google.com Pomnik Żołnierza Armii Czerwonej w Wałbrzychu został rozebrany

Kolejny pomnik zniknął

Pomnik Żołnierza Armii Czerwonej w Wałbrzychu został rozebrany. Stał niemal 50 lat

2022-09-02 11:04

Pomnik Żołnierza Armii Czerwonej w Wałbrzychu został rozebrany. Stał przy ul. Moniuszki w dzielnicy Gaj przez niemal 50 lat. Decyzję o usunięciu radzieckiego symbolu podjął prezydent, Roman Szełemej.

W piątek, 2 września, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej poinformował, że pomnik pomnik Żołnierza Armii Czerwonej został usunięty. - Szanowni Państwo, po uzyskaniu opinii Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojewody (potwierdzonej decyzją administracyjną) wydałem polecenie niezwłocznego rozebrania pomnika Żołnierza Armii Czerwonej w dzielnicy Gaj. Polecenie to zostało wykonane – napisał Szełemej w mediach społecznościowych.

ZOBACZ TEŻ: Horror w areszcie za rzekomy gwałt. Nikt nawet nie zbadał córki, która oskarżyła matkę o straszne rzeczy

Zniszczony pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej

Przypomnijmy, że pomnik znajdujący się przy ul. Czajkowskiego, powstał w latach 70. XX w. przedstawiał postać żołnierza, na cokole widniała czerwona gwiazda i napis „Żołnierzom Radzieckim, poległym w II wojnie światowej”. Po agresji Rosji na Ukrainę pomnik został oblany czerwoną farbą.

W komentarzach pod postem prezydenta Wrocławia, który poinformował o sprawie, więcej internautów popiera usunięcie monumentu, choć nie brakuje głosów, że to działanie niepotrzebne.

To kolejny pomnik „ku czci” Armii Czerwonej zlikwidowany na Dolnym Śląsku. W kwietniu w miejscowości Garncarsko pod Sobótką zburzono obelisk, na którym widniał rosyjski napis „Wieczna chwała bohaterom poległym za honor i niepodległość sowieckiej ojczyzny”.

Sonda
Czy popierasz decyzję o rozbiórce pomników upamiętniających radzieckich żołnierzy?