Powódź Tysiąclecia we Wrocławiu. Wystawa zdjęć w Rynku

i

Autor: Tomasz Golla

Powódź Tysiąclecia. Wielka woda zalała Wrocław 25 lat temu [ZDJĘCIA]

2022-07-12 13:59

To już 25 lat od Powodzi Tysiąclecia. 12 lipca 1997 r. wielka woda zalała Wrocław. Mimo ofiarnej postawy mieszkańców, urzędników oraz służb, pod wodą znalazło się około 40 proc. powierzchni miasta. Były ofiary śmiertelne i potężne straty. Zobaczcie na zdjęciach, jak wyglądał wtedy Wrocław.

Powódź Tysiąclecia we Wrocławiu 

Dramat rozpoczął się na początku lipca 1997 roku. Po obfitych, kilkudniowych opadach deszczu gwałtownie wzrósł stanu wód w wielu rzekach, przede wszystkim na Odrze i Nysie Kłodzkiej. Wielka woda przerywała wały powodziowe, niszczyła wszystko, co spotkała na swojej drodze. Kłodzko, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Racibórz, Opole i tysiące mniejszych miejscowości ucierpiały w pierwszej kolejności.

ZOBACZ TEŻ: Rosyjskie czołgi "wjechały" do Wrocławia. Wojna na Ukrainie jeszcze nie była tak blisko

W końcu wielka woda dotarła też do Wrocławia. Z samego rana 12 lipca 1997 roku Odra wylała w podwrocławskich Siechnicach, potem były Radwanice, a następnie Wrocław. Od rana trwała dramatyczna walka o to, by wzmocnić wały i brzegi Odry, a także uchronić przed wodą kolejne kwartały miasta. Około południa przedarła się ona jednak na ul. Traugutta, później były Podwale i ul. Kościuszki.

Około godz. 20 woda podeszła pod Dworzec Główny PKP. Udało się go jednak mieszkańcom obronić. Bohaterska walka z żywiołem trwała wiele dni. W sumie zalanych było ok. 40 proc. powierzchni Wrocławia.

Na skutek powodzi we Wrocławiu zginęły 4 osoby, w wielu miejscach brakowało też wody pitnej i żywności. Straty były ogromne.

Powódź tysiąclecia we Wrocławiu. Minęło 25 lat

Jak wtedy wyglądał Wrocław możecie zobaczyć w naszej galerii, która pochodzi z wystawy zdjęć na temat Powodzi Tysiąclecia zlokalizowanej na ul. Świdnickiej we Wrocławiu.

Sonda
Czy pamiętasz powódź z 1997 roku?