Pożar w kopalni Rudna w Polkowicach! Górnicy wycofywani z rejonu zagrożenia

i

Autor: MOs810/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons Pożar w kopalni "Rudna" w Polkowicach, trwa ewakuacja górników w bezpieczne miejsce

Pożar w kopalni "Rudna" w Polkowicach! Tuż nad ranem wybuchł ogień. Co z górnikami?

2022-06-15 7:01

Pożar w kopalni "Rudna" w Polkowicach - informuje RMF FM. Do zdarzenia doszło w środę, 15 czerwca, o godz. 4.40, na głębokości ok. 1000 metrów, co potwierdza Wyższy Urząd Górniczy. Obecnie trwa akcja wycofywania górników w bezpieczne miejsce. Kopalnia "Rudna" w Polkowicach to ta sama, w której w wyniku działania wstrząsu zginęło w 2016 r. 8 górników.

Pożar w kopalni "Rudna" w Polkowicach! Górnicy wycofywani z rejonu zagrożenia

W kopalni "Rudna" w Polkowicach wybuchł w środę, 15 czerwca, pożar - podaje RMF FM. Do zdarzenia doszło o godz. 4.40 na głębokości ok. 1000 metrów, co potwierdza Wyższy Urząd Górniczy. W tej chwili trwa wycofywanie górników z rejonu zagrożenia w bezpieczne miejsce.

Nie wiadomo na razie, jakie są przyczyny pojawienia się dymu. - Prowadzona jest akcja pożarnicza – powiedziała rzeczniczka KGHM Sylwia Jurgiel. - Podjęto standardową decyzję o wycofaniu całej załogi – 560 górników. Nikt nie został ranny - dodała.

Po zakończeniu akcji pożarniczej wznowiono wydobycie w kopalni. Jurgiel podkreśliła, że przyczyny zadymienia będzie wyjaśniać komisja powołana przez KGHM.(

Kopalnia "Rudna" w Polkowicach, w której wydobywa się miedź, została uruchomiona w 1974 r., a w ostatnich latach kilka razy dochodziło tam do wstrząsów. Najtragiczniejsze skutki miało zdarzenie z 29 listopada 2016 r., gdy po wstrząsie o magnitudzie wynoszącej 4,4 stopnia w skali Richtera zginęło 8 górników. Kopalnia "Rudna" jest największą kopalnią rudy miedzi w Europie i jedną z największych na świecie. Eksploatuje przede wszystkim złoże „Rudna”, ale prowadzi też roboty udostępniające i eksploatacyjne w złożach „Sieroszowice” i „Głogów Głęboki – Przemysłowy”.

Czytaj też: Łowczy krajowy apeluje przed wakacjami: uważajcie na drogach!

Sonda
Czy zawód górnika jest najniebezpieczniejszy w Polsce?
W kopalni Zofiówka odnaleziono dwa kolejne ciała. Morze zniczy przed kopalnia metanową.