Marsz Niepodległości 2021 we Wrocławiu

i

Autor: mat. policji Marsz Niepodległości 2021 we Wrocławiu

Prezydent Wrocławia rozwiązał Marsz Niepodległości już po jego zakończeniu

2021-11-12 8:21

2 tysiące osób wzięło udział w Marszu Niepodległości, który 11 listopada przeszedł ulicami Wrocławia. Marsz, odbywający się w tym roku pod hasłem „Polska antybanderowska”, był spokojny choć nie obyło się bez przypadków odpalania rac. Z tego też powodu prezydent Wrocławia rozwiązał manifestację... kilka minut po tym, jak sami organizatorzy poinformowali o jej zakończeniu.

W czwartek, 11 listopada, ulicami Wrocławia przeszedł Marsz Niepodległości. Tegoroczna manifestacja odbyła się pod hasłem "Polska antybanderowska, czyli sprzeciwiająca się gloryfikowaniu pomysłodawców ludobójstwa Polaków na Kresach podczas II wojny światowej". Organizatorzy podkreślali jednak, że marsz nie ma charakteru antyukraińskiego, lecz jest poświęcony pamięci ofiar rzezi na Kresach dokonywanych w latach 1939-1947 i stanowi protest przeciwko temu, że na Ukrainie nadal gloryfikowani są pomysłodawcy ludobójstwa m.in. sam Stefan Bandera.

Marsz Niepodległości we Wrocławiu rozpoczął się pod dworcem PKP odśpiewaniem hymnu Polski i tym samym akcentem zakończył się półtorej godziny później pod katedrą Św. Jana Chrzciciela. Z szacunków Straży Miejskiej wynika, że w marszu wzięło udział ok. 2 tys. osób. Wśród uczestników marszu było wiele kobiet,  rodzin z dziećmi i osób starszych.

- Podczas przemarszu nie doszło do żadnych poważniejszych incydentów, które miałyby bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo lub życie i zdrowie - poinformował nadkom. Kamil Rynkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. - Niestety, pomimo wyraźnie określonego w przepisach zakazu używania materiałów pirotechnicznych, podczas zgromadzenia zdarzały się przypadki odpalania rac.

Race odpalono trzykrotnie: po rozpoczęciu marszu, w połowie drogi na pl. Dominikańskim oraz na zakończenie. W związku z popełnieniem tego wykroczenia policjanci wylegitymowali 11 osób. Jeden z wylegitymowanych mężczyzn okazał się być poszukiwanym i został zatrzymany.

W związku z odpalaniem rac przez uczestników manifestacji, prezydent Wrocławia zdecydował o rozwiązaniu marszu. Decyzję prezydenta policja ogłosiła kilka minut po tym, jak sami organizatorzy poinformowali o zakończeniu wydarzenia. Również z powodu rac marsz rozwiązano zaraz po starcie w 2019 roku. Przed rokiem marsz dotarł do katedry, gdzie też odpalono race.

Sonda
Brałeś/aś udział w jakichkolwiek obchodach Święta Niepodległości?
Marsz Niepodległości we Wrocławiu.