Bezpieczna droga do szkoły

Przejścia dla pieszych przy szkołach we Wrocławiu odświeżone. Niestety, na razie nawet nie w połowie

2022-08-31 12:05

W połowie sierpnia rozpoczął się we Wrocławiu program „Bezpieczna droga do szkoły”. ZDiUM odświeży oznakowanie i przejścia dla pieszych przy 122 szkołach we Wrocławiu. Przed rozpoczęciem roku szkolnego udało się to w 40 procentach.

W ramach programu Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego rozpoczął odnawianie przejść dla pieszych w otoczeniu szkół. Prace obejmowały również montaż dodatkowego oznakowania, balustrad, słupków blokujących oraz wysp separujących, ponieważ są to dodatkowe elementy, które wpływają na bezpieczeństwo dzieci.

ZOBACZ TEŻ: Mężczyzna z nożem w klatce piersiowej. Ostrze przeszło tuż obok serca

- W tym roku w ciągu dwóch tygodni odświeżyliśmy 40 proc. przejść dla pieszych. Docelowo wykonamy ich od 450 do 500 przy 122 szkołach we Wrocławiu – mówi Klaudia Piątek, rzeczniczka prasowa ZDiUM we Wrocławiu.

Oznakowanie przy szkołach powinno przede wszystkim zapewnić dobrą widoczność, także po zmierzchu czy w czasie deszczu. Linie namalowane na jezdni muszą być odporne na ścieranie i brudzenie się.

- Podczas prac wykorzystujemy specjalną farbę drogową. Oznakowanie jest również odblaskowe i przeciwpoślizgowe. Odblask uzyskuje się poprzez posypanie powierzchni mikrokulkami szklanymi. W czasie naszej akcji zużywamy nawet do 2,5 ton odblaskowych mikrokulek – wyjaśnia Piątek.

Solpol we Wrocławiu. Tak wyburzają kultowy budynek w centrum

Straż miejska pod szkołami

1 września nad bezpieczeństwem uczniów w drodze do szkoły będzie czuwała wrocławska Straż Miejska. Będzie to II etap akcji, gdzie stałym nadzorem zostanie objętych 7 placówek oświatowych, w okolicach których występowały zwiększone zagrożenia komunikacyjne.

W późniejszym terminie strażnicy działaniami obejmą 19 szkół podstawowych i zespołów szkolnych ze szczególną uwagą na klasy 0–III. Zakres i częstotliwość prowadzonych działań uzależniona została od poziomu występujących zagrożeń i możliwości kadrowych.

- Dzieci w wieku wczesnoszkolnym są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa na drodze. Niewielki wzrost i często ograniczone pole widzenia, spowodowane często nieprawidłowym parkowaniem kierowców samochodów – zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych, prowadzą do tego, że dzieci dostrzegają zagrożenia ze strony jadących samochodów zbyt późno albo niewłaściwie oceniają sytuację. Aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły, raz jeszcze zwracamy się do kierowców, o zachowanie szczególnej ostrożności i zwiększonej uwagi w pobliżu szkół – wyjaśnia Waldemar Forysiak ze Straży Miejskiej Wrocławia. - Podczas złej pogody lub mgły łatwo przeoczyć dzieci w ruchu ulicznym.

Sonda
Czy uważasz, że dzieci w szkołach są bezpieczne?