Zobaczcie najnowsze zdjęcia

Przetrwał 29 lat, teraz została kupka gruzu. Solpol we Wrocławiu przeszedł do historii

2022-09-29 10:05

Solpol przy ul. Świdnickiej we Wrocławia przeszedł do historii. Z kultowego niegdyś domu handlowego w samym centrum miasta została kupka gruzu. Wkrótce ruszy tutaj budowa nowoczesnych apartamentowców.

Solpol we Wrocławiu – to już koniec

Rozbiórka Solpolu przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu rozpoczęła się w marcu br. Początkowo planowano, że będzie trwała do końca lipca, ostatecznie udało się ją zakończyć z końcem września. Tym samym, po niespełna 29 latach, kultowy niegdyś dom handlowy przeszedł do historii.

Przypomnijmy, że Solpol został oficjalnie otwarty z wielką pompą 6 grudnia 1993 r. Był pierwszym domem handlowym w wolnej Polsce wybudowanym we Wrocławiu. Robił wrażenie i wyróżniał postmodernistyczną bryłą. Od początku budził również kontrowersje. Jego przeciwnicy krytykowali m.in. jaskrawe barwy elewacji, kontrastujące ze stojącym obok gotyckim kościołem. Budynku broniło jednak wielu architektów i mieszkańców.

Przez pierwsze lata funkcjonowania Solpol cieszył się dużym zainteresowaniem wrocławian. Z czasem jednak zaczął przegrywać konkurencję z kolejnymi galeriami handlowymi, a najemcy zaczęli go stopniowo opuszczać. W 2002 roku w piwnicach budynku telewizja Polsat zrealizowała dwa sezony reality-show „Bar”.

Apartamenty w miejscu Solpolu

Właścicielem terenu, na którym stał Solpol, jest firma Noho Investment z Krakowa. Teraz znajdują się tam resztki gruzu po rozebranej budowli. Wrocławianie przechodzący ulicą Świdnicką mają niecodzienny widok na ul. Franciszkańską i na pustą przestrzeń między kościołem pw św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława oraz kamienicą, do której przylegał Solpol. Widokiem tym jednak zbyt długo się nie nacieszą, bowiem wkrótce rozpocznie się w tym miejscu budowa ekskluzywnego apartamentowca, na parterze którego zlokalizowane będą usługi.

Tyle zostało z Solpolu w centrum Wrocławia
Sonda
To dobrze, że Solpol zostanie wyburzony?