Zobaczcie najnowsze zdjęcia

Przetrwał 29 lat, teraz została kupka gruzu. Solpol we Wrocławiu przeszedł do historii

2022-09-29 10:05

Solpol przy ul. Świdnickiej we Wrocławia przeszedł do historii. Z kultowego niegdyś domu handlowego w samym centrum miasta została kupka gruzu. Wkrótce ruszy tutaj budowa nowoczesnych apartamentowców.

Solpol we Wrocławiu – to już koniec

Rozbiórka Solpolu przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu rozpoczęła się w marcu br. Początkowo planowano, że będzie trwała do końca lipca, ostatecznie udało się ją zakończyć z końcem września. Tym samym, po niespełna 29 latach, kultowy niegdyś dom handlowy przeszedł do historii.

Przypomnijmy, że Solpol został oficjalnie otwarty z wielką pompą 6 grudnia 1993 r. Był pierwszym domem handlowym w wolnej Polsce wybudowanym we Wrocławiu. Robił wrażenie i wyróżniał postmodernistyczną bryłą. Od początku budził również kontrowersje. Jego przeciwnicy krytykowali m.in. jaskrawe barwy elewacji, kontrastujące ze stojącym obok gotyckim kościołem. Budynku broniło jednak wielu architektów i mieszkańców.

Przez pierwsze lata funkcjonowania Solpol cieszył się dużym zainteresowaniem wrocławian. Z czasem jednak zaczął przegrywać konkurencję z kolejnymi galeriami handlowymi, a najemcy zaczęli go stopniowo opuszczać. W 2002 roku w piwnicach budynku telewizja Polsat zrealizowała dwa sezony reality-show „Bar”.

Apartamenty w miejscu Solpolu

Właścicielem terenu, na którym stał Solpol, jest firma Noho Investment z Krakowa. Teraz znajdują się tam resztki gruzu po rozebranej budowli. Wrocławianie przechodzący ulicą Świdnicką mają niecodzienny widok na ul. Franciszkańską i na pustą przestrzeń między kościołem pw św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława oraz kamienicą, do której przylegał Solpol. Widokiem tym jednak zbyt długo się nie nacieszą, bowiem wkrótce rozpocznie się w tym miejscu budowa ekskluzywnego apartamentowca, na parterze którego zlokalizowane będą usługi.

Tyle zostało z Solpolu w centrum Wrocławia
Sonda
To dobrze, że Solpol zostanie wyburzony?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE