zobaczcie film

Remont na Manhattanie we Wrocławiu. Kiedy esplanda będzie gotowa?

2022-10-10 15:55

Trwa remont i przebudowa esplanady na Manhattanie na placu Grunwaldzkiego we Wrocławiu. Prace są opóźnione w stosunku do pierwotnych planów o niemal rok. Kiedy esplanada przy „sedesowcach” będzie gotowa?

Remont esplandy na Manhattanie 

„Sedseowce” na wrocławskim Manhattanie na placu Grunwaldzkim to jedne z bardziej rozpoznawalnych punktów na mapie Wrocławia. Równie charakterystycznym miejscem jest esplanda przy kompleksie sześciu budynków. Z powodu pogarszającego się stanu technicznego przed niemal dwoma laty zapadła decyzja zburzeniu konstrukcji. Prace rozbiórkowe ruszyły w styczniu 2021 roku. Początkowo inwestycja – najpierw wyburzenie, a później odtworzenie esplandy – miała potrwać do lipca 2022 roku. Z czasem termin zakończenia prac trzeba było przedłużać.

Przede wszystkim okazało się, że stan stan techniczny wielu elementów konstrukcji esplanady, zwłaszcza podpór, jest gorszy niż sądzono, a dodatkowo wiele elementów konstrukcji zostało wykonanych wadliwie czy z kiepskiej jakości materiałów. Konieczne było także wykonanie dodatkowych podpór czy wzmocnić strop w niektórych miejscach. - Konieczność wymiany bądź budowy konkretnych elementów konstrukcji esplanady wymagała każdorazowo dokonywania modyfikacji dokumentacji projektowej. Każda zmiana zaś oznaczała dodatkowy czas na uzgodnienie dokładnego zakresu, technologii i kosztów realizacji dodatkowych prac projektowych i budowlanych – powiedziała portalowi wroclaw.pl Ewa Mazur ze ZDiUM-u.

Nie bez wpływu na postęp prac pozostała również rosyjska napaść na Ukrainę i spowodowane z nią kłopoty zarówno na runku pracowników, jak i surowców. Najnowszy termin zakończenia inwestycji to wiosna 2023 r.

Esplanda ma wyglądać tak samo jak przed wyburzeniem, z tą różnicą, że będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dostępny będzie parking, podobnie jak znajdujące się pod esplanadą garaże dla mieszkańców.

Inwestorem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa „Piast” oraz – z ramienia gminy Wrocław – ZDiUM.

Remont esplandy przy Manhattanie we Wrocławiu.