Zobaczcie listę

Schrony i bunkry we Wrocławiu. To w nich schowamy się w razie wojny?

2022-10-15 7:00

Schrony i bunkry we Wrocławiu. W całym kraju staż pożarna prowadzi inwentaryzację schronów i bunkrów. W Polsce dostępnych jest 62 tys. takich obiektów. Jak sytuacja wygląda we Wrocławiu? W stolicy Dolnego Śląska są to głównie miejsca z czasów II wojny światowej, które dziś służą jako parkingi czy magazyny. Gdzie się schowamy, gdyby doszło do najgorszego? Sprawdźcie ich lokalizację.

Aktywne schrony we Wrocławiu

O schronach, nie tylko we Wrocławiu, na antenie stacji Polsat News mówił Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. - Mamy sześćdziesiąt dwa tysiące takich obiektów w całym kraju. Strażacy sprawdzają, w jakim są stanie, czy są wyposażone, czy są zdolne do użytku. Jeśli nie, to będziemy podejmować działania, by je przystosowywać – powiedział.

Ze wspomnianych 62 tysięcy schronów zaledwie kilka zlokalizowana jest we Wrocławiu. Żaden z nich nie jest aktywny, bo - jak podkreślił minister - Polska to bezpieczny kraj i nie ma potrzeby, by takowe funkcjonowały.

Akcja polegająca na kontroli schronów i miejsc schronienia ma potrwać 2 miesiące. Jej zakończenie planowane jest na początek grudnia. Inwentaryzacją zajmą się komendy powiatowe straży pożarnej.

Schrony we Wrocławiu w razie wojny

Większość schronów zlokalizowanych we Wrocławiu pochodzi z czasów II wojny światowej. Wybudowane przez Niemców, dziś niszczeją, bądź ich funkcja została mocno zmieniona - służą jako magazyny, muzea czy parkingi. Co ciekawe, pod koniec lat 90, we Wrocławiu schronów było całkiem sporo. Ponad 3 tysiące takich obiektów mogło pomieścić blisko 100 tys. osób. Niestety, teraz ta liczba będzie znacznie mniejsza. 

Schrony we Wrocławiu

W trakcie kontroli stanu schronów i bunkrów we Wrocławiu, strażacy sprawdzą m.in. obiekty wybudowane w trakcie II wojny światowej. Wówczas powstało ich 9 - 5 podziemnych i 4 naziemne.

Podziemne schrony we Wrocławiu

  1. Plac Solny - Movie Gate
  2. Plac Nowy Targ - obok aktualnego parkingu
  3. W miejscu parkingu podziemnego przed dworcem PKP
  4. Przy ul. Szewskiej, obok kościoła Marii i Magdaleny

Naziemne schrony we Wrocławiu

  1. Muzeum Współczesne we Wrocławiu
  2. Przy skrzyżowaniu ul. Grabiszyńskiej z ul. Stalową
  3. Przy skrzyżowaniu ul. Ołbińskiej i ul. Świętego Wincentego
  4. Między ul. Berga i ul. Poelziga
  5. Przy skrzyżowaniu ul. Ładnej z ul. Miłą
Schrony i bunkry we Wrocławiu. W nich się schowamy w razie wojny ?