We wrocławskim zoo na świat przyszły trzy dzioborożce

i

Autor: Zoo Wrocław

Sensacja na skalę światową! We wrocławskim zoo na świat przyszły trzy dzioborożce [ZDJĘCIA]

2020-08-13 19:47

W ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu na świat przyszły trzy dzioborożce palawańskie. Wrocławskie zoo to jedyny ogród na świecie, gdzie te zagrożone ptaki się rozmnażają. Dzioborożce będzie można oglądać jesienią, gdy skończy się remont Ptaszarni.

Wrocławskie zoo odniosło kolejny sukces. W ogrodzie wykluły się trzy dzioborożce palawańskie. Ten zagrożony gatunek ptaków można zobaczyć tylko w kilku ogrodach zoologicznych na świecie: Atenach, Pradze, Pilźnie, Dubaju i Wrocławiu. Wrocławskie zoo to jedyny ogród na świecie, gdzie dzioborożce się rozmnażają i to już czwarty rok z rzędu. Z 12 osobników żyjących w ogrodach, aż 8 ma w dokumentach Wrocław.

- Na Filipinach żyje 16 gatunków dzioborożców, a jednym z bardziej zagrożonych wyginięciem jest palawański, którego my z sukcesem od kilku lat hodujemy - mówi Radosław Ratajszczak, prezes ZOO Wrocław. - Dzioborożce palawańskie to ptaki prowadzące nadrzewny tryb życia. W związku z tym znalezienie alternatywy dla dziupli, w których żyją i rozmnażają się, jest na wagę przetrwania gatunku. Niszczenie i fragmentowanie lasów na Palawanie pozbawia je bowiem naturalnych siedlisk. Nasze doświadczenie w tym względzie może również okazać się bezcenne, ponieważ w tym roku nasze ptaki zostały przeprowadzone i zamiast dziupli dostały budkę. Okazało się, że wcześniejsze obserwacje przyniosły pożądany efekt, bo ptaki zaakceptowały nowy dom i odchowały aż trójkę piskląt.

Ze względu na remont Ptaszarni wrocławskie dzioborożce mieszkają obecnie na zapleczu, więc zwiedzający nie mogą ich zobaczyć. Jesienią pawilon zostanie otwarty, a ptaki dostaną nową, podwójną wolierę wewnętrzną i zewnętrzną. We wrocławskim zoo można spotkać też inne ptaki z tej rodziny: dzioborożca białogardłego, białodziobego i kafryjskiego oraz toko nosate.

Dzioborożec palawański osiąga wielkość do ok. 70 cm i waży do 700 g. Ma czarne pióra i biały ogon. Wyróżnia go biało-żółty dziób i „kask”. Jest gatunkiem endemicznym, występującym tylko na filipińskim Palawanie i pięciu okolicznych wyspach - Balabac, Busuanga, Calauit, Culion i Coron. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, dzioborożce palawańskie określono jako gatunek narażony na wyginięcie. Szacuje się, że w naturze zostało ich od 2,5 tys. do maksymalnie 10 tys. osobników.

Mała tygrysica z wrocławskiego ZOO