Była ozdobą zoo

Śliczna tygrysica opuszcza Wrocław! Surya wyjeżdża do zoo w Cottbus

2022-10-25 12:46

Surya, tygrysica sumatrzańska, której narodziny w ZOO Wrocław, były wielką sensacją opuszcza nasze miasto. Córka Tengah i Nuri wyjedzie do zoo w Cottbus, gdzie zacznie kolejny etap w swoim życiu. Surya jest jeszcze młoda, ma bowiem 2,5 roku, ale niebawem osiągnie dojrzałość płciową i będzie miała szansę sama zostać mamą.

Tygrysica Surya. Gwiazda wrocławskiego zoo

Surya, która przyszła na świat 23 maja 2020, była pierwszym od 20 lat kotem tego gatunku urodzonym we Wrocławiu i pierwszym od 8 lat w Polsce! Urocza tygrysica szybko stała się prawdziwą ulubienicą zwiedzających, zdrowo rosła i szybko zmieniała się w dużą kocicę. Obecnie przypomina wielkością swoją mamę, Nuri, a dla niewprawnego oka rozróżnienie naszych tygrysów jest już ciężkie. Przyszła więc pora na pożegnanie się i opuszczenie wrocławskiego zoo.

- To, że Surya kiedyś od nas wyjedzie, było jasne zanim się jeszcze urodziła. Praca ogrodów zoologicznych polega bowiem na nieustającej wymianie osobników między sobą w celu ich rozrodu. To hodowla zachowawcza jest dla zoo kluczowa, a pozostanie Suryi we Wrocławiu do niczego się nie przysłuży się tygrysom sumatrzańskim. Są tu tylko jej rodzice, a z ojcem, Tengah, oczywiście nie może się krzyżować. Być może rodzice Suryi doczekają się kolejnego potomstwa, gdyż Nuri jest jeszcze w wieku, w którym może wydać na świat młode – informuje zoo we Wrocławiu

W Cottbus, czyli w odległym od Wrocławia o 3 godziny drogi niemieckim Chociebużu, Surya pozna partnera. Samice tygrysów sumatrzańskich osiągają dojrzałość płciową w wieku około 3-4 lat. Surya ma 2,5 roku, ale musi najpierw zadomowić się w nowym środowisku. Będzie tam pierwsza, a samiec dołączy do niej nieco później.

Dlaczego Surya trafi do Cottbus?

O tym, gdzie pojedzie Surya, zadecydował koordynator gatunku, w tym wypadku pracownik londyńskiego zoo. Każdy cenny z punktu widzenia hodowlanego gatunek ma swojego „opiekuna”, specjalistę zazwyczaj powiązanego z którymś z ogrodów zoologicznych. Koordynator posiada szczegółowe dane liczbowe i hodowlane – na przykład na temat tygrysów. Wie, które ogrody posiadają samce, a które samice, w jakim są one wieku i jakich mają rodziców.

Gdy zapadła decyzja, dokąd trafi Surya, opiekunowie i kierownik Wydziału Zwierząt Drapieżnych wrocławskiego zoo pojechali do Cottbus, by obejrzeć wybieg i pomieszczenia wewnętrzne. Ocenili, czy Suryi nie będzie niczego brakowało i zadbali, by tamtejsi opiekunowie otrzymali niezbędną wiedzę na temat jej zwyczajów, charakteru, czy jadłospisu.

Kłusownicy największym zagorożeniem

Rozstanie z Suryą jest trudne szczególnie dla opiekunów, którzy na co dzień zajmowali się młodą tygrysicą. – Wszyscy zdążyliśmy się przyzwyczaić do naszej Suryi, jednak dzięki dalszemu rozmnażaniu tygrysów sumatrzańskich w ogrodach zoologicznych zwiększa się szansę na ich przetrwanie. Poza tym to bardzo ważni ambasadorzy, których w zoo ludzie mogą poznać z bliska i wesprzeć ochronę ich krewnych w naturze – mówi Paweł Sroka, Kierownik Wydziału Zwierząt Drapieżnych wrocławskiego zoo.

Ogromnym zagrożeniem dla tygrysów sumatrzańskich jest kłusownictwo, a także wiara w zabobony. Tak zwana tradycyjna medycyna chińska przypisuje niezliczone korzyści ze spożywania wina z kości tygrysów, a także z używania innych substancji z dodatkiem części ciała tych zwierząt. Oczywiście pozbawione jest to jakichkolwiek podstaw medycznych, wciąż zbiera jednak żniwo.

Problemem jest także utrata siedlisk. Naturalnym środowiskiem tygrysów sumatrzańskich były kiedyś niziny i płaskowyże, jednak ze względu na rozwój plantacji na tych terenach (palmy olejowej i kawy) wycofały się one w górzyste tereny Sumatry.

W środowisku naturalnym pozostało zaledwie około 400 tygrysów sumatrzańskich, a kolejnych 250 znajduje się w 108 ogrodach zoologicznych na całym świecie.

Surya opuści wrocławskie zoo w czwartek (27 października).

Narodziny kotika we wrocławskim zoo
Sonda
Czy odwiedziłeś w tym roku zoo we Wrocławiu?