Bat na piratów drogowych

Średnio 900 wykroczeń dziennie! Na tym odcinku A4 mandaty sypią się na potęgę

2024-04-15 14:44

Najwięcej piratów drogowych w Polsce wpadło na przekroczeniu prędkości na podwrocławskim odcinku autostrady A4. Wszystko dzięki odcinkowemu pomiarowi prędkości przed którym nie uchroni się żaden kierowca z „ciężką nogą”.

152 tys. przypadków przekroczenia prędkości na A4 pod Wrocławiem

W zeszłym roku na polskich drogach fotoradary odnotowały niemal milion wykroczeń, dokładnie 985 tys. Ponad 320 tys. z nich - jak informuje rankomat.pl - to przypadki przekroczenia prędkości wykryte przez Odcinkowy Pomiar Prędkości w ramach systemu CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym).

W ubiegłym roku ta metoda kontroli prędkości była stosowana w 72 miejscach w Polsce. Zdecydowanym rekordzistą okazał się odcinek na autostradzie A4 między węzłami Kostomłoty i Kąty Wrocławskie niedaleko Wrocławia. W ciągu zaledwie sześciu miesięcy (fotoradar został uruchomiony w lipcu 2023 roku) system zarejestrował w tym miejscu ponad 152 tys. przypadków przekroczenie prędkości, czyli średnio prawie 900 przypadków dziennie!

Na tym ośmiokilometrowym odcinku obowiązuje niższe niż standardowo na autostradach ograniczenie prędkości (do 110 km/h), co może powodować, że część kierowców „zapomina” zdjąć nogę z gazu.

Tutaj kierowcy najczęściej jadą na czerwonym

GITD pokazują także w swoich statystykach efekty pracy innych urządzeń, automatycznie sprawdzających, czy kierowcy przestrzegają przepisów drogowych. W ubiegłym roku już 40 urządzeń rejestrowało na skrzyżowaniach przejazdy na czerwonym świetle. To dwa razy więcej niż rok wcześniej. Liczba kierowców, którzy zostali przyłapani na tym występku, wzrosła z 38 tys. w 2022 r. do niemal 45 tys. w 2023 r.

Najwięcej przypadków przejazdów na czerwony świetle - aż 12,5 tys.– zarejestrowało urządzenie we Wrocławiu na skrzyżowaniu ulic Na Ostatnim Groszu i Bystrzyckiej.

Pirat drogowy prawie potrącił rodzinę