Aktualizacja, godz. 8.40: Gmina Sobótka informuje, że ze względu na warunki atmosferyczne zamknięta została droga na trasie Siedlakowice - Kryształowice.
Walka z podtopieniami na Dolnym Śląsku nie ustaje. Po zalaniu miejscowości Strzelce, Szczepanów i Zebrzydów, rzeka Czarna Woda wzbiera w kolejnym miejscu. Na wodowskazie w Gniechowicach poziom wody przekracza stan alarmowy o ponad metr i wynosi 283 cm (godz. 6.00) i wciąż rośnie.
We wtorek (23.08.2022) po południu wody zaczęło przybywać w miejscowości Rogów Sobócki. Pojawiły się obawy, że wał na Czarnej Wodzie nie wytrzyma. Wstrzymano również pociągi z Wrocławia do Świdnicy, bowiem trasa przebiega przez most kolejowy nad Czarną Wodą. Wieczorem burmistrz Gminy Sobótka zaapelował do mieszkańców Rogowa Sobóckiego o zabezpieczenie mienia i przygotowanie się na konieczność ewakuacji na wyższe kondygnacje budynków.
Czytaj także: KGHM kontrolowany przez Wody Polskie. Firma przedstawiła swoje stanowisko
- Bardzo trudną sytuację mamy na wale na Czarnej Wodzie, w miejscowości Rogów - informował burmistrz Mirosław Jarosz. - Wały są dziurawe jak rzeszoto, ta woda nie opada, wręcz przeciwnie, podnosi się minimalnie, ale jednak się podnosi - wyjaśniał.
Podobny apel pojawił się również na stronie gminy. "Podajemy stan sytuacji na wale rzeki Czarna Woda - wał jest w kiepskim stanie, woda pomału ale się podnosi. Być może trzeba będzie się ewakuować z dolnej kondygnacji na piętro. Prosimy o zabezpieczenie swojego mienia. Warto zrobić to teraz na spokojnie. Nie wiemy jak będzie wyglądać noc i czy deszcz się wzmocni. Dlatego Burmistrz Miasta i Gminy - Mirosław Jarosz zwraca się z apelem do mieszkańców Rogowa Sobóckiego o przygotowanie się na taką ewentualność" - czytamy w komunikacie.
Wał w pobliżu mostu na drodze między Sobótka a Rogowem Sobóckim został zabezpieczony i podwyższony m.in. workami z piaskiem. Sytuację stale monitoruje straż pożarna.
Czarna Woda to nie jedyna rzeka, na której poziom wody przekroczył stan alarmowy. W Zborowicach na Oławie przekroczony został o 25 cm. Na Ślęzie stan alarmowy przekroczony jest nadal na wodowskazach Białobrzezie (o 39 cm) i Borów (o 126 cm). Dla obu tych rzek wydano ostrzeżenia hydrologiczne II stopnia. Pomarańczowy alert obowiązuje wciąż w zlewniach Widawy, Baryczy oraz Odry od ujścia Nysy Kłodzkiej do ujścia Widawy.
"W zlewniach Stobrawy i Widawy prognozowane są dalsze wzrosty stanów, spowodowane opadami, powyżej stanów ostrzegawczych, z możliwością przekroczenia stanów alarmowych, szczególnie w Karłowicach na Stobrawie i w Namysłowie na Widawie" - czytamy w komunikacie IMGW.