Strajk kobiet we Wrocławiu

i

Autor: GE Strajk kobiet we Wrocławiu

Strajk kobiet. W poniedziałek blokada Wrocławia! "To jest wojna"

2020-10-26 9:33

Protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji nie ustają. Od czwartku na ulicach całej Polski trwa Strajk Kobiet. Na poniedziałek organizatorzy zapowiadają blokadę miast. Takie wydarzenie jest organizowane również we Wrocławiu pod hasłem "To jest wojna". Start o godz. 17.00.

Nie cichną echa po czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo aborcyjne w Polsce. Protesty rozpoczęły się już tego samego dnia w największych miastach w Polsce. W kolejnych dniach do Strajku Kobiet dołączyło wiele mniejszych miejscowości.

W sobotę zorganizowano Noc Wieszaków. Te protestujący zawiesili m.in. na bramie Pałacu Arcybiskupiego na Ostrowie Tumskim. Uczestnicy zapalili też znicze przed wejściem do archikatedry. Protestujący spotkali się również w niedzielę pod hasłem "Słowo na niedzielę".

Organizatorzy i uczestnicy strajków nie odpuszczają i zapowiadają kolejne. W poniedziałek organizowana jest blokada Wrocławia pod hasłem "To jest wojna". Trasa marszu nie jest jeszcze znana, ale uczestnicy spacerować będą w okolicach Rynku. Start o godz. 17.00.

Na stronie wydarzenia, którego jednym z organizatorów jest Strajk Kobiet Wrocław, swój udział zapowiedziało już prawie 7 tysięcy osób, ale zainteresowanych jest zdecydowanie więcej. Organizatorzy apelują o zachowanie odległości i maseczki na twarzach w związku z obowiązującymi obostrzeniami.

Przypomnijmy, że falę protestów całym kraju wywołał czwartkowy wyrok Trybunał Konstytucyjny, który orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. To oznacza zerwanie tzw. "kompromisu aborcyjnego" z 1993 roku.

Strajk kobiet we Wrocławiu