Niektóre szpitale wstrzymały także przyjęcia na poszczególne oddziały

i

Autor: Arek Gołka Niektóre szpitale wstrzymały także przyjęcia na poszczególne oddziały

Świńska grypa we Wrocławiu. Jak się chronić? Na czym polega izolacja pacjentów w szpitalach? [AUDIO]

2016-02-18 18:52

We Wrocławiu i na Dolnym Śląsku zakażonych wirusem AH1N1 z każdym dniem jest coraz więcej. Podpowiadamy jak uniknąć choroby.

61 osób na Dolnym Śląsku i 46 w powiecie wrocławskim jest już zarażonych wirusem świńskiej grypy. W wielu szpitalach nie złożymy już wizyty chorującym bliskim. Odwiedzin częściowo lub całkowicie zakazały szpitale przy Weigla, Kamieńskiego, Koszarowej, Grabiszyńskiej, Fieldorfa i Curie-Skłodowskiej. 

W Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc przy Grabiszyńskiej kilka dni temu zmarł pacjent ze świńską grypą. Dlatego odwołanie odwiedzin było koniecznością.

- Pacjenci ci są izolowani w miarę naszych możliwości. Polega to na tym, że wydzielony jest dla nich fragment oddziału i przypisane są im odrębne toalety. Używamy specjalnych masek z filtrem Hepa. Rodziny mogą przez personel szpitala przekazywać bliskim chorym pakunki - wyjaśnia wicedyrektor szpitala Małgorzata Stasiewicz.

Niektóre szpitale wstrzymały również przyjęcia na oddziały. W Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc przy Grabiszyńskiej chorzy nie są przyjmowani na oddziały pulmunologiczne, a w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy Borowskiej na oddział wewnętrzny.

Ochrona przed AH1N1 - spacer zamiast tramwaju?

Strach przed świńską grypą jest wśród wrocławian coraz większy. Tymczasem, jak tłumaczą lekarze, maseczki wykupywane teraz masowo w aptekach to nie jedyny sposób, by chronić się przed świńską grypą.

- Najistotniejsze jest stosowanie zasad higienicznych od mycia rąk począwszy, poprzez przysłanianie ust, jeśli ktoś kaszle, kicha. Dobrze jest unikać masowych środków transportu, ale również można zastosować maseczkę. Należy pamiętać oczywiście o możliwości zaszczepienia się - wyjaśnia Andrzej Uzar ze szpitala przy Curie Skłodowskiej.

Według danych sanepidu od początku roku na Dolnym Śląsku z powodu świńskiej grypy zmarły trzy osoby.

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Arka Gołki:

Czytaj także: Uwarzą na nowo Wrocławskiego Barana - piwo sprzed 500 lat [WIDEO, AUDIO]