Szczepienia we Wrocławiu

i

Autor: pixabay.com

Szczepienia we Wrocławiu. Szczepionka na koronawirusa: Jak się zgłosić? Rejestracja, skierowania

2021-01-15 12:45

Szczepienia przeciw COVID-19 we Wrocławiu. Co trzeba wiedzieć? 15 stycznia rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów powyżej 80. roku życia, a 22 stycznia rozpoczną się zapisy seniorów w wieku powyżej 70 lat. Szczepienia seniorów ruszą 25 stycznia. 15 stycznia rozpoczęło się także przyjmowanie zgłoszeń od pozostałych dorosłych osób, które chciałyby się zaszczepić.

Szczepienia przeciw COVID-19 we Wrocławiu dla osób spoza grupy „zero” rozpoczną się już w najbliższym czasie. W piątek, 15 stycznia, rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw koronawirusowi dla wszystkich dorosłych Polaków. Każdy, kto skończył 18. rok życia, może już zgłosić chęć zaszczepienia się. W tym celu należy wypełnić krótki formularz na stronie szczepimysie.pacjent.gov.pl. Trzeba jednak pamiętać, że zgłoszenie to nie to samo, co rejestracja. Rejestracja na konkretny termin będzie możliwa dopiero wtedy, gdy ruszą szczepienia dla konkretnej grupy wiekowej lub zawodowej.

Rejestracja szczepień dla seniorów

Od 15 stycznia na szczepienia mogą się już rejestrować osoby, które ukończyły 80 lat. Tydzień później – w piątek, 22 stycznia – ruszy rejestracja dla osób powyżej 70. roku życia. Szczepienia dla obu tych grup rozpoczną się 25 stycznia. Ich tempo będzie zależało od rządowych dostaw szczepionek.

Informacje o rejestracji, terminach i zasadach szczepień znajdują się TUTAJ. Można także zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, nr tel. 989 lub pod numer dla abonentów operatorów nieobsługujących numerów specjalnych: (22) 62 62 989. Na pytania odpowiada 500 konsultantów przez całą dobę – 7 dni w tygodniu. Pytania można również przesłać na adres: szczepionki@nfz.gov.pl.

Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19?

⇒ Przez telefon. Dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinię 989. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Przez telefon możemy zarejestrować swoich dziadków lub rodziców.

⇒ Online - poprzez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl. Aby skorzystać z e-Rejestracji, musisz mieć Profil Zaufany. System zaproponuje Ci 5 dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego miejsca zamieszkania.

⇒ W wybranym punkcie szczepień. Mapa punktów oraz dane kontaktowe do każdego z nich dostępne są tutaj.

Szczepienia we Wrocławiu

W województwie dolnośląskim jest blisko pół tysiąca punktów szczepień, a w samym Wrocławiu blisko 150. Ich adresy i dane kontaktowe można znaleźć TUTAJ.

Urząd Miejski Wrocławia pomoże osobom z trudnościami w dotarciu do punktów szczepień. Z organizowanego przez miasto transportu będą mogły skorzystać osoby z niepełnosprawnościami o stopniu znacznym oraz seniorzy powyżej 70. roku życia, którym rodzina lub bliscy nie mogą zapewnić transportu. W przypadku osoby posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności dostępna jest także możliwość zapewnienia przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej asystenta osoby niepełnosprawnej.

- W pierwszej kolejności dostęp do szczepień zapewniają punkty Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które organizują transport sanitarny lub wizytę wyjazdową ze szczepieniem - wyjaśnia Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. - Natomiast punkty szczepień przekazują do nas listy zarejestrowanych pacjentów, którzy zgłosili potrzebę skorzystania z transportu organizowanego przez Miasto. My te zgłoszenia przyjmujemy oraz koordynujemy transport, który realizowany będzie przez MPK Wrocław.

Od 15 stycznia działa specjalny numer (71) 777 9880 przeznaczony do koordynacji transportu osób uprawnionych na terenie Wrocławia.

- Chciałbym i myślę, że wszyscy chcielibyśmy, by nasze życie wróciło wreszcie do normy. Byśmy mogli bezpiecznie pracować, odpoczywać, spotykać się - mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. - Dlatego proszę naszych seniorów, aby zaszczepili się, a do młodszych mieszkańców także ma prośbę: umożliwcie zaszczepienie się waszym rodzicom, dziadkom, bliskim. Ich zdrowie jest dla Was i dla nas najważniejsze. Pomóżcie w zapisaniu się do przychodni i w transporcie 

Sonda
Czy obawiasz się szczepienia przeciwko koronawirusowi?
Cezary Pazura zachęca do szczepień