Szybkie testy dla podróżnych na lotnisku we Wrocławiu

i

Autor: Port Lotniczy Wrocław

Szybkie testy dla podróżnych na lotnisku we Wrocławiu. Ile kosztuje badanie?

2021-05-29 9:46

Pasażerowie przylatujący do Wrocławia ze strefy Non Schengen przed przekroczeniem granicy znów mogą wykonać na lotnisku szybkie testy antygenowe na obecność koronawirusa. Negatywny wynik nie tylko pozwoli uniknąć kwarantanny, ale skróci też czas oczekiwania do kontroli granicznej. Na lotnisku cały czas wykonywane są również szybkie testy antygenowe dla wszystkich pasażerów przylatujących ze strefy Schengen oraz dla pasażerów odlatujących z Wrocławia.

Wróciły udogodnienia dla pasażerów przylatujących do Wrocławia ze strefy Non Schengen. Przed przekroczeniem granicy znów mogą oni wykonać na lotnisku szybkie testy antygenowe na obecność koronawirusa. Testy takie były dostępne już wcześniej, jednak później - ze względu na zmianę przepisów - testy można było wykonać dopiero po przekroczeniu granicy, co wydłużało czas oczekiwania na przejściu granicznym. Teraz, jeśli podróżni przylatujący ze strefy Non Schengen wykonają test przed przekroczeniem granicy i otrzymają negatywny wynik, nie tylko nie zostaną wpisani na kwarantannę, ale też przy kontroli granicznej będą traktowani priorytetowo. Ponadto, jeśli posiadają dokument biometryczny, będą mogli skorzystać z uruchomionych niedawno bramek do automatycznej kontroli granicznej. Test kosztuje 200 zł, a na wynik czeka się 15 minut.

ZOBACZ TEŻ: Wakacyjne loty z Wrocławia już wystartowały. Dokąd polecimy z wrocławskiego lotniska?

- Zależy nam na tym, by korzystanie z lotniska było jak najbardziej komfortowe i oczywiście bezpieczne - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. - Testy przed kontrolą graniczną pozwolą znacznie usprawnić i uprościć niezbędne procedury, co oznacza, że podróżni oszczędzają swój czas, a ruch na lotnisku stanie się bardziej płynny. Traktujemy to jako kolejny krok w kierunku przywracania normalności.

W terminalu pasażerskim na wrocławskim lotnisku w dalszym ciągu wykonywane są również szybkie testy antygenowe dla wszystkich pasażerów przylatujących ze strefy Schengen oraz dla pasażerów odlatujących z Wrocławia. Wynik znany jest już po kwadransie. Wykonanie testu przed odlotem kosztuje 150 zł, a po przylocie - 200 zł. W obu przypadkach podróżni otrzymuję zaświadczenie w języku angielskim.

Ponadto przed terminalem lotniska - na specjalnie wydzielonym do tego celu parkingu B - znajduje się punkt diagnostyczny, gdzie można wykonać test genetyczny metodą Real Time-qPCR. Z tych testów może skorzystać każdy, niekoniecznie przed lub po zakończeniu podróży lotniczej.

W kwietniu 2021 r. Port Lotniczy Wrocław obsłużył ponad 23 tys. pasażerów. To o 16 proc. więcej niż w marcu i o 48 proc. więcej niż w lutym tego roku.

Automatyczna kontrola graniczna na wrocławskim lotnisku