Protest rolników we Wrocławiu

Rolnicy podpalili opony i słomę! Staż pożarna nie mogła dojechać do pożaru

2024-02-15 10:54

Protest rolników we Wrocławiu. We wtorek, 15 lutego, kilkaset ciągników przyjechało do ścisłego centrum miasta. Po odpaleniu rac i petard zgromadzenie zostało rozwiązane. Rolnicy przeszli pod urząd wojewódzki, gdzie podpalili opony i słomę!

Protest rolników we Wrocławiu - 15 lutego

Aktualizacja, godz. 15

Od ok. godz. 14 rolnicy zaczęli rozjeżdżać się i wyjeżdżać z Wrocławia w różnych kierunkach. W związku z tym należy się liczyć jeszcze z tymczasowymi utrudnieniami i możliwymi opóźnieniami w komunikacji miejskiej.Organizatorzy zakończyli też dzisiaj zgromadzenie na al. Sobieskiego. Co oznacza, że rolnicy nie planują już tam protestować. Jezdnia w obu kierunkach jest przejezdna.

W dzisiejszym zgromadzeniu wzięło udział ok. 2 tys. osób.

Aktualizacja, godz. 12

Rolnicy protestują pod urzędem wojewódzkim we Wrocławiu. Płoną opony i słoma, straż pożarna nie może dojechać do pożaru, bowiem dostęp do nich zastawiony jest przez protestujących. W użyciu są materiały pirotechniczne, a budynek obrzucono jajkami.

Manifestacja rolników została formalnie rozwiązana tuż po jej rozpoczęciu pod siedzibą Komisji Europejskiej przy ul. Widok, ale protestujący nie rozeszli się.

- Szybciej niż zakładał plan zgromadzenia udrożniona została ul. Widok. Manifestanci przeszli z ul. Widok przez pl. Dominikański pod urząd wojewódzki i praktycznie od godz. 11-11.15 udrożniona już została ta część miasta. Komunikacja miejska bez przeszkód porusza się przez pl. Społeczny, więc z punktu widzenia transportowego tutaj nie ma większych zmian - powiedział Arkadiusz Filipowski z biura prasowego urzędu miejskiego Wrocławia.

Aktualizacja, godz. 11 

Około godz. 10 rolnicy zebrali się na ul. Widok, pod biurem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. - Po kilku minutach od jego rozpoczęcia organizator zgromadzenia podjął decyzję, do której ma pełne prawo, o jego rozwiązaniu. Przez megafon ogłosił to uczestnikom protestu. Wcześniej udało mu się odczytać postulaty i złożyć je przedstawicielowi Komisji Europejskiej, który wyszedł do zgromadzonych - powiedział Arkadiusz Filipowski z biura prasowego urzędu miejskiego Wrocławia.

Już na początku manifestacji sytuacja zrobiła się niespokojna. Niektórzy uczestnicy odpalili race, słychać było huk petard. Dodatkowo, budynek przedstawicielstwa Komisji Europejskiej został obrzucony jajkami.

Protestujący cały czas są na ul. Widok, ruch jest utrudniony w tym miejscu Wrocławia, włącznie z pl. Dominikańskim i pl. Społecznym. - Po rozwiązaniu zgromadzenia przez organizatora sytuacja w pełni powinna być skontrolowana przez funkcjonariuszy policji – dodał Arkadiusz Filipowski.

***

Ogólnopolski protest rolników trwa od piątku, 9 lutego. Od tego czasu blokowane są drogi w całym województwie, a także we Wrocławiu i okolicach. Najgorsza sytuacja w samym mieście panowała dotąd na al. Jana III Sobieskiego, gdzie rolnicze ciągniki blokowały drogę w obu kierunkach. W czwartek (15 lutego) rolnicy zjechali do ścisłego centrum miasta. Może się w nim pojawić nawet 500 maszyn.

Już około godz. 5 rano wiele pojazdów stanęło na ul. Widok przy siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Kolejne zajęły parking przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim, przy ul. Mazowieckiej oraz Poczcie Głównej. Ponadto Rolnicy pojawili się przed budynkiem urzędem marszałkowskim, przy ul. Słowackiego.

Formalnie zgromadzenie rozpocznie się o godz. 10, kiedy to rolnicy złożą w siedzibie Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej przy ul. Widok 10 swoje postulaty. Potężne utrudnienia możliwe są jednak znacznie wcześniej.

Od 5.00 nawet do godz.14.00 – ul. Widok zostanie zamknięta dla ruchu kołowego.

Utrudnienia na terenie Wrocławia mogą wystąpić w szczególności:

  • ul. Widok,
  • ul. Kazimierza Wielkiego,
  • ul. Oławska,
  • ul. Traugutta,
  • Plac Społeczny,
  • Plac Powstańców Warszawy,
  • Urząd Wojewódzki we Wrocławiu,
  • l. Piotra Skargi,
  • ul. Teatralna.

Utrudnienia dla kierowców i pasażerów MPK Wrocław

W związku z wielkim protestem rolników w centrum Wrocławia pasażerowie MPK muszą się liczyć z dużymi utrudnieniami. - Od godziny ok. 9.30 do ok. 12.00 objazdami (z pominięciem ul. Widok) kursować będą tramwaje linii: 6 i 7, 18.Także w czasie przejścia protestujących (ok. 10.00-12.00) z ul. Widok, przez ul. Oławska i pl. Społeczny do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego - czasowo wstrzymywana zostanie autobusowa komunikacja zbiorowa - informuje Monika Dubiec z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Zmiany w komunikacji mogą spowodować utrudnienia dla osób jadących do pracy, szkół, czy na uczelnie. Urzędnicy zalecają omijanie centrum Wrocławia.

Jak przekazuje MPK Wrocław, z uwagi na protest na ul. Widok w godz. 9:30-12:30 inaczej pojadą:

  • tramwaje linii 6 w kierunku Kromera i 7 w kierunku Poświętne pojadą od Świdnickiej przez Podwale, Krupniczą, K. Wielkiego do Szewskiej;
  • tramwaje linii 18 w obu kierunkach pojadą od Teatralnej przez Świdnicką, Podwale, Krupniczą, K. Wielkiego.

Po złożeniu petycji protestujący w asyście policji przejdą i przejadą ciągnikami przed Dolnośląski Urząd Wojewódzki. - Z ulicy Widok ruszymy w kierunku ul. Kazimierza Wielkiego, dalej ul. Oławską, Placem Społecznym pod Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Będziemy chcieli na ręce wojewody złożyć swoje postulaty – mówi Adrian Wawrzyniak przedstawiciel Dolnośląskiej Rady Solidarności Rolników Indywidualnych.

Nad przebiegiem zgromadzenia czuwać będą policjanci. - Policjanci będą we wszystkich miejscach wskazanych przez organizatorów protestu. Będziemy kierowali ruchem i podejmowali niezbędne działania, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom oraz uczestnikom akcji – mówi starszy aspirant Szymon Choczaj, wydział Ruchu Drogowego, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

Działania zabezpieczające wspierać będą także wrocławscy strażnicy miejscy i nadzór ruchu MPK. - Strażnicy miejscy będą zabezpieczać czwartkowe zgromadzenie. Będą zarówno na trasie przemarszu, jak i w miejscach, gdzie stać będą ciągniki rolnicze. Wspólnie z policją będziemy monitorować miejsca zgromadzenia oraz przemarszu - mówi Waldemar Forysiak z wrocławskiej straży miejskiej.

Zakończenie zgromadzenia planowane jest na godz. 17. Rolnicy sprzeciwiają się wdrożenia „Zielonego Ładu”, ograniczeniom handlu zwierzętami w Polsce oraz chcą unormowania handlu z Ukrainą.

Totalny najazd na Wrocław, traktory w centrum. Zgromadzenie rolników rozwiązane!