Uniwersytet Wrocławski rozpoczyna współpracę z MPK Wrocław

2021-04-22 9:25

Uniwersytet Wrocławski i MPK Wrocław podpisały umowę o współpracy. W planach jest m.in. promowanie komunikacji zbiorowej wśród studentów i pracowników uczelni oraz wykorzystanie przez wrocławskiego przewoźnika potencjału naukowego uczelni. Widocznym symbolem współpracy obu instytucji jest uniwersytecki tramwaj, kursujący już po ulicach Wrocławia.

Uniwersytet Wrocławski i MPK Wrocław podpisały umowę o współpracy. Z jednej strony wśród studentów i pracowników uczelni promowana będzie komunikacja zbiorowa, a z drugiej - wrocławski przewoźnik liczy na pomoc uniwersyteckich naukowców przy swoich inwestycjach.

- Liczymy na to, że botanicy pomogą nam zazielenić istniejące torowiska, a socjologowie przeanalizują co więcej możemy zrobić, by zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej - mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. - Mam też nadzieję, że wrocławscy naukowcy zasilą grono patronów naszych nowych tramwajów.

MPK Wrocław liczy także na pomoc studentów przy tworzeniu ścieżki edukacyjnej na terenie zajezdni Ołbin.

- Planujemy wspólnie z MPK praktyki dla studentów geografii, informatyki, filologii, administracji i ekonomii, prawa, historii i historii sztuki - zapowiada rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Przemysław Wiszewski. - Można sobie wyobrazić choćby współpracę naszych naukowców i studentów przy planach modernizacji najstarszej wrocławskiej zajezdni na Ołbinie albo utworzenia eksperymentalnego zielonego torowiska obok Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kolejnym pomysłem jest wykorzystanie tramwajów do monitorowania zanieczyszczeń i temperatury powietrza. Badacze mogliby także przeprowadzić analizę przepływu potoków pasażerskich oraz analizę siatki połączeń.

– Nasi studenci mogą zająć się badaniami pomiaru liczby pasażerów w pojazdach MPK czy identyfikować wpływ różnych czynników - takich jak demografia czy zagospodarowanie przestrzenne - na popyt w komunikacji miejskiej - dodaje prof. Wiszewski.

Po ulicach dolnośląskiej stolicy kursuje już tramwaj „Uniwersytet Wrocławski” z wymalowanymi grafikami, kojarzącymi się z najstarszą wrocławską uczelnią. Być może wkrótce w tramwajach usłyszymy też informacje na temat najnowszych osiągnięć naukowych wrocławskich badaczy.

Mosty Osobowickie we Wrocławiu czeka gruntowny remont

Wrocław nie ma przed Tobą tajemnic? Sprawdź swoją wiedzę o stolicy Dolnego Śląska!

Pytanie 1 z 10
Która rzeka nie uchodzi do Odry na terenie Wrocławia?