Głośne syreny alarmowe w Poznaniu! Co się dzieje?

i

Autor: fot. Urząd Miasta w Kaliszu Głośne syreny alarmowe w Poznaniu! Co się dzieje?

Uwaga! Na Dolnym Śląsku zawyją syreny alarmowe. Co oznacza ten sygnał?

2020-10-06 10:07

Od wtorku do piątku w województwie dolnośląskim można będzie usłyszeć dźwięk syren alarmowych. Modulowany trzyminutowy dźwięk syren oznacza zagrożenie atakiem lotniczym! Na szczęście, tym razem będą to tylko ćwiczenia, organizowane przez Wojsko Polskie.

Dlaczego na Dolnym Śląsku wyją syreny? Od wtorku do piątku (6-9 października) na terenie województwa dolnośląskiego można będzie usłyszeć syreny alarmowe. Trwający 3 minuty sygnał o zmiennej częstotliwości oznacza zazwyczaj naruszenie przestrzeni powietrznej przez wrogi samolot, który może stanowić zagrożenie dla ludności cywilnej. Tym razem na szczęście, żadnego zagrożenia nie będzie, a jedynie wojsko testować będzie system wczesnego ostrzegania.

W dniach 6-9 października Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przeprowadzi ćwiczenie taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-20. Jednym z elementów ćwiczeń jest naruszenie przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, który może stwarzać zagrożenie dla ludności cywilnej. Podczas ćwiczenia, na trasie przelotu podejrzanego samolotu, uruchomiony zostanie trzyminutowy modulowany dźwięk syren sygnalizujący ogłoszenie alarmu. Odwołanie alarmu nastąpi poprzez trzyminutowy ciągły dźwięk syren. Ponieważ są to tylko ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności.

Syreny zostaną uruchomione przez wojewódzkie, powiatowe oraz miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego. Ćwiczenia zostaną przeprowadzone na obszarach województw: dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Przedstawiciele wojska nie zdradzają, gdzie dokładnie zawyją syreny – zależy to od „trasy przelotu” potencjalnie niebezpiecznego samolotu.

Zaginiony Maciej wychodzi z klubu