Bomba w centrum Wrocławia

i

Autor: red./wojsko-polskie.pl

Rosyjska bomba w centrum Wrocławia! Wielkie zagrożenie tuż obok Galerii Dominikańskiej

2022-05-06 13:31

Uwaga w centrum Wrocławia. W piątek znaleziono tam rosyjską bombę. Zardzewiała pamiątka z czasów II wojny światowej została wykopana przez robotników, którzy pracują na budowie przy ul. Janickiego, tuż obok Galerii Dominikańskiej.

Rosyjska bomba w centrum Wrocławia, w pobliżu Galerii Dominikańskiej. Na miejscu pracują już wojskowi saperzy, którzy mają zabrać bombę i bezpiecznie zdetonować na poligonie. Okolicy pilnuje policja. Na razie nie zarządzono ewakuacji okolicznych budynków, ale można spodziewać się tam utrudnień w ruchu.

ZOBACZ TEŻ: Ludzkie zwłoki w garażu urzędu. Na drzwiach ślady drapania

Bomba pochodzi z czasów II wojny światowej. Pod koniec wojny o Wrocław (wtedy Breslau) toczyły się bardzo zacięte walki. Twierdza Wrocław (Festung Breslau) poddała się dopiero 6 maja (w piątek przypada więc rocznica) jako ostatnie duże miasto III Rzeszy. Gdy kapitulowała załoga Breslau, od kilku dni zdobyty był już np. Berlin.

We Wrocławiu niewybuchów z czasów II wojny światowej wciąż jest mnóstwo. Mimo, że tuż po wojnie odbyła się wielka akcja usuwania niebezpiecznych przedmiotów tego typu, to w zasadzie nie ma budowy, na której pracownicy nie odkryją tzw. "zardzewiałej śmierci".

Potężna eksplozja butli z gazem. Zawaliła się połowa domu. ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ.

Podczas oblężenia miasta, które trwało od lutego 1945 roku, zniszczono ok. 70 procent zabudowy. Zginęło ok. 100 tysięcy żołnierzy zarówno Niemieckich jak i Rosyjskich i cywili. Po zakończeniu wojny pozostała w mieście ludność cywilna została wysiedlona do Niemiec, a jej miejsce zajęli polscy osadnicy, głównie z Wielkopolski, Mazowsza i Kresów. 

Tak wygląda piekło wojny. Bombardowanie miasta, zestrzelony śmigłowiec
Sonda
Czy kiedykolwiek znalazłeś/aś niewybuch?