Budynek gospodarczy, który został zaadaptowany na pawilon powitalny dla zwiedzających, powstał w czasach rozbudowy Książa przez księcia Jana Henryka XV von Hochberg w latach 1908-1922.
- Przed II wojną światową na dachu obiektu znajdowała się przeszklona nadbudowa. Budynek pełnił wówczas funkcję zimowej przechowalni dla wysokich drzew laurowych, które w miesiącach letnich i wiosennych zdobiły taras zachodni - wyjaśnia rzecznik Zamku Książ, Mateusz Mykytyszyn. - Przez wiele powojennych lat dzisiejszy pawilon powitalny pełnił funkcje magazynowe.
Decyzja o przebudowie budynku i adaptacji na pawilon powitalny zapadły w 2019 r. W efekcie powstała przestrzeń, w której turyści mogą kupić bilet na zwiedzanie zamku, a wkrótce również pamiątki. W pawilonie znajduje się również punkt medyczny. Inwestycja warta niemal 2,5 mln zł została oficjalnie zaakceptowana przez konserwatora zabytków i obiekt może już przyjmować turystów.
- Pragniemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom rosnącej liczby turystów w Zamku Książ, która już w 2019 r. przekroczyła pół miliona - mówi prezes Zarządu Spółki Zamek Książ, Anna Żabska. - Nowy pawilon powstał z myślą o naszych odwiedzających, jest przestronny i komfortowy. Zmienia się również funkcja przedzamcza. Przewodnicy i Punkt Obsługi Klienta znajdują się w Budynku Bramnym. Tym samy centralizujemy wszystkie usługi w okolicy głównego wejścia do zamku.
Zamek Książ to jedna z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Jego historia sięga XIII w. kiedy z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego powstały pierwsze zabudowania warowni. Zamek pozostawał w rękach książąt piastowskich do końca XIV w., później przeszedł w ręce władców czeskich. Pod koniec XV w. na krótko warownia stała się własnością Władysława Jagiellończyka. Później zamek stał się własnością rodziny Hochbergów i pozostał w rękach tego rodu do 1941 r., kiedy to został skonfiskowany przez hitlerowców. Od wielu lat poszczególne części zamku poddawane są sukcesywnej renowacji.