We Wrocławiu powstaje nowy szpital onkologiczny. Na teren budowy weszli saperzy

2021-02-02 8:05

Rozpoczęły się prace przy budowie nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Nowa placówka połączy Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc. Planowany termin uruchomienia placówki to 2025 rok.

Rozpoczęły się prace archeologiczne i saperskie przygotowujące teren pod budowę nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Archeolodzy i saperzy weszli już na teren przygotowany pod budowę nowego szpitala. Ich zadaniem jest sprawdzenie gruntu pod względem bezpieczeństwa i niezwłoczna reakcja w razie wykrycia w ziemi zagrożenia, takiego jak np. powojenne niewypały, niewybuchy czy pociski. Na terenie nowego szpitala znajdują się dwa stanowiska archeologiczne. Zakończenie prac archeologicznych i saperskich zaplanowane jest na koniec 2021 roku, umowa z wykonawcą tego zadania opiewa na 1,9 mln zł.

- Cieszę się, że możemy zobaczyć pierwsze fizyczne postępy prac związane z przygotowaniem terenu przez archeologów i saperów - mówi wicemarszałek województwa, Marcin Krzyżanowski. - Ta niezwykle ważna dla Dolnoślązaków inwestycja nabiera realnego kształtu, choć przed nami jeszcze wiele wyzwań. Budowa nowego szpitala onkologicznego to priorytet dla samorządu województwa. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji nie tylko w skali naszego województwa, ale również w skali całego kraju.

Działka, na której ma stanąć nowy szpital znajduje się przy ul. Kosmonautów we Wrocławiu i ma powierzchnię 22 hektarów. Nowa placówka połączy w jedno dotychczas działające osobno trzy podmioty: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc. Planowany termin uruchomienia placówki to 2025 rok.

Budowa szpitala pochłonie 700 mln zł, z czego 300 mln zł będzie pochodziło z budżetu państwa. W nowym szpitalu rocznie będzie prowadzonych 32 tys. hospitalizacji i 200 tys. świadczeń ambulatoryjnych.

Sonda
Jakie są Twoje doświadczenia związane z pobytem w szpitalu?
Dworce pod Wrocławiem jak nowe