Wezbrane rzeki na Dolnym Śląsku. Alarm powodziowy w Kłodzku. PODTOPIENIA! [ZDJĘCIA]

2020-10-14 8:33

Ulewne deszcze padające od wtorku na Dolnym Śląsku spowodowały znaczne wezbranie rzek. W wielu miejscach na rzekach przekroczone zostały stany ostrzegawcze i alarmowe. Doszło do lokalnych podtopień, zalane zostały też niektóre drogi. W województwie dolnośląskim obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne II i III stopnia.

Intensywne opady deszczu na Dolnym Śląsku sprawiły, że w wielu miejscach gwałtownie zaczął podnosić się poziom wód w rzekach. Wody zaczęło przybywać w nocy z wtorku na środę (13/14 października). W wielu miejscach doszło do lokalnych podtopień, zalane zostały też drogi.

ZOBACZ TEŻ: Podtopienia pod Wrocławiem! Czy grozi nam powódź? CZERWONY ALERT

W środę rano na dolnośląskich rzekach poziom ostrzegawczy przekroczony był w 15 miejscach, a poziom alarmowy aż w  20 miejscach. Sytuacja zmienia się jednak dynamicznie. Padający cały czas deszcz sprawia, że wody cały czas przybywa.

Do podtopień doszło m.in. Lądku-Zdroju i Krosnowicach. W środę rano w całym powiecie kłodzkim został ogłoszony alarm powodziowy. Podobną decyzję podjęto też w gminie Marcinowice.

Najwyższy stopień ostrzeżenia hydrologicznego

Dla przeważającej części województwa dolnośląskiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne III (najwyższego) stopnia. 

"W związku z występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu, stany wody ponownie lub w dalszym ciągu będą wzrastały w strefie wody wysokiej i średniej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych, szczególnie w zlewni górnej Nysy Kłodzkiej, Oławy, Ślęzy, Bystrzycy oraz Kaczawy" - czytamy w komunikacie Biura Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu.

W pozostałej części regionu obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne II stopnia. Synoptycy przewidują, że stany alarmowe mogą też zostać przekroczone w zlewniach dopływów górnego Bobru oraz górnej Nysy Łużyckiej.

Ostrzeżenia wydane przez IMGW obowiązują do czwartku (15 października) do godz. 12.

Intensywne opady deszczu

W związku z intensywnymi opadami deszczu na Dolnym Śląsku cały czas obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia. Jedynie w powiecie kłodzkim ogłoszono ostrzeżenie III stopnia. Synoptycy przewidują, że ulewne deszcze w południowej części województwa mogą padać jeszcze do wieczora. Największe opady spodziewane są na zachodzie przedgórze Sudeckiego i na wschodzie Kotliny Kłodzkiej.

Na prawie wszystkich stacjach w województwie dolnośląskim zanotowano już sumy opadów od 30 do 40 mm. Najwyższą sumę opadów zanotowano jak dotąd w Lądku Zdroju (81 mm) i Boguszowie Gorcach (68 mm).

Atak zimy na Dolnym Śląsku! Zobaczcie, gdzie spadło TYLE śniegu! [wideo]