Wieża widokowa Śnieżnik

i

Autor: Fotokrajobraz Ziemi Kłodzkiej

"Wielki blender" na Śnieżniku. Trwa budowa kontrowersyjnej wieży [ZDJĘCIA]

2021-10-15 14:14

„Wielki blender”, „kawiarka” czy „młynek do pieprzu” – tak kpiąco internauci nazywają wieżę widokową, która powstaje na szczycie Śnieżnika. Kontrowersyjna budowla robi jednak spore wrażenie. Co o niej sądzicie? Zobaczcie zdjęcia.

Wieża widokowa na Śnieżniku rośnie w oczach. Trzeba przyznać, że robi wrażenie, co możecie zobaczyć w galerii poniżej dzięki fanpage'owi Fotokrajobraz Ziemi Kłodzkiej. Od początku jednak budowa wieży budzi również spore kontrowersje. Internauci nie mają litości. Jedni nazywają ją „wielkim blenderem”, inni „kawiarką”, a jeszcze inni wielkim „młynkiem do pieprzu”. Obecnie bowiem stoi metalowa konstrukcja budowli. Pamiętajmy jednak, że to nie jest ostateczna wersja wieży – zgodnie z planem w przyszłym roku jej podstawa zostanie obudowana kamieniami, a góra przeszklona.

Festiwal Twierdza Legend w Srebrnej Górze.

Budowa wieży, której projekt był już gotowy w 2013 roku, od początku budziła kontrowersje. Już wtedy nie brakowało krytycznych głosów, zarówno ze strony turystów jak i przyrodników. Wskazywali oni nie tylko na formę budowali, ale również kwestionowali celowość jakiejkolwiek zabudowy w tym cennym przyrodniczo miejscu. Pamiętajmy bowiem, że odbywa się ona na terenie Rezerwatu Przyrody Śnieżnik Kłodzki. Ostatecznie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, choć po wieloma zastrzeżeniami, dał zielone światło dla inwestycji. Na tym kłopoty się nie skończyły, bowiem gmina Stronie Śląskie miała problem z wyłonieniem wykonawcy. W końcu po blisko roku, po trzech nieudanych przetargach, udało się znaleźć firmę, która – za 13 milionów złotych - podjęła się zadania.

Wieża widokowa Śnieżnik

i

Autor: Gmina Stornie Śląskie Wizualizacje wieży widokowej

34-metrowa wieża stanęła w miejsce wyburzonej w 1973 roku ubiegłego wieku poniemieckiej kamiennej wieży, która powstała w 1899 roku z inicjatywy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego. Zaprojektował ją wrocławski architekt Felix Henry i przez lata była jednym z symboli ziemi kłodzkiej. Do tej tradycji ma nawiązywać nowa wieża, w której podstawa ma być obłożona kamieniami z rozebranej przed niemal pięćdziesięcioma laty budowli.

 A jak Wam się podoba wieża na Śnieżniku? Głosujcie w sondzie!

Sonda
Podoba Ci się wieża widokowa na Śnieżniku?

QUIZ. Starówki w polskich miastach. Rozpoznasz je po jednym zdjęciu?

Pytanie 1 z 15
Pierwsze zdjęcie na rozgrzewkę. Widzimy na nim starówkę
Wrocław Rynek Starówka