Kardynał Henryk Gulbinowicz nie żyje

i

Autor: Maciej Kulczyński Kardynał Henryk Gulbinowicz nie żyje

Pogrzeb Gulbinowicza. Wiemy, gdzie zostanie pochowany kardynał. Siostra zdecydowała o zaskakującym miejscu

2020-11-17 9:23

Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł w poniedziałek przed południem. Duchowny odszedł w szpitalu przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Gdzie zostanie pochowany? To pytanie pada teraz bardzo często. My poznaliśmy na nie odpowiedź.

Kardynała Henryka Gulbinowicza, kilka tygodni przed jego śmiercią, odwiedzili wysłannicy papieża Franciszka. Przekazali mu koszmarne dla niego wieści. Otóż Stolica Apostolska wydała na duchownego surowy wyrok. Za molestowanie seksualne został pozbawiony godności biskupich, ale też poinformowano Gulbinowicza, że nie zostanie pochowany we wrocławskiej katedrze.

Gdyby nie decyzja papieża, Henryk Gulbinowicz spocząłby w katakumbach najważniejszej świątyni arcybiskupstwa. 

Pogrzeb Gulbinowicza. Wiemy, gdzie zostanie pochowany kardynał

Teraz wiele osób zastanawia się, gdzie spocznie kardynał Henryk Gulbinowicz. Pojawiają się różne miejsca, np. cmentarz przy ul. Bujwida we Wrocławiu.

Rozmawialiśmy z przyjacielem Henryka Gulbinowicza, który się go nie wyparł i jest w kontakcie z najbliższą rodziną zmarłego duchownego. 

Wiadomo, że rozważana była możliwość pogrzebu w Wilnie (stolica Litwy), czyli mieście, w którym kardynał przyszedł na świat. - Jednak rodzina uznała, że najlepiej będzie, jeśli duchowny spocznie w Białymstoku, mieście, w którym żyją jego krewni. O pogrzeb na tamtejszym cmentarzu zabiegała zwłaszcza siostra kardynała. To wiekowa pani, chce żeby grób ukochanego brata był blisko - mówi nam przyjaciel Gulbinowicza.

Oficjalnie o miejscu pogrzebu kuria ma poinformować w najbliższych dniach.