W ZOO Wrocław, dzięki pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, powstało nowe środowisko życia dla wilków oraz multimedialna ekspozycja edukacyjna. Wsparcie z funduszu to ponad 325 tys. złotych, a wartość całego zadania wyniosła ponad 2,1 mln złotych.
>>> Inspiracji szuka na śmietniku! Wrocławianka tworzy meble z odpadów [AUDIO, ZDJĘCIA]
- Wilk jest gatunkiem pod ścisłą ochroną. To zwierzę, które pełni bardzo ważną rolę w leśnym ekosystemie, gdyż reguluje ilość roślinożerców i mniejszych drapieżników. Do tego jest gatunkiem rodzimym, więc chętnie wsparliśmy projekt zoo, który pomoże chronić te piękne zwierzęta - mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
Wybieg dla wilków odzwierciedla środowisko naturalne wilków, a ścieżka zwiedzania jest praktycznie wtopiona w otoczenie. Zwiedzający mogą niemal bez żadnych barier uczestniczyć w życiu wilków. Tunel zakończony rotundą wprowadza zwiedzających na środek wybiegu, jednocześnie zrównując ich poziomem wzroku ze zwierzętami.
W tej podziemnej części ekspozycji niecodzienną atrakcją jest diorama, która daje zwiedzającym możliwość zabawy w tropiciela śladów bytności zwierząt leśnych. Przy wejściu do wybiegu najmłodsi mogą zobaczyć „sztuczną wilczą norę" i podziwiać watahę wilków wykonanych z betonu w skali 1:1. Rzeźby są nie tylko dekoracją, ale umożliwiają zbadanie wilczej mowy ciała także osobom niewidzącym.
>>> Bednarek, Sinckler, Lubrano na ratunek śpiewającym ptakom! Wrocławskie zoo zaprasza na koncert charytatywny
Wilcza Ostoja powstała w tzw. części europejskiej zoo, w bezpośrednim sąsiedztwie rysi, żbików i niedźwiedzi brunatnych oraz nieopodal żubrów. Na powierzchni blisko 2,4 tys.m2 zamieszkały cztery wilki – samiec (Maksio) i trzy samice (Mika, Auris i Luna). Mają one do dyspozycji m.in. sztuczny staw i potok oraz liczne kryjówki, z których chętnie korzystają. Pracownicy ZOO szacują, że w ciągu roku nowy obiekt odwiedzi około półtora miliona osób.
W Polsce żyje około dwóch tysięcy wilków i wbrew rozpowszechnionym opiniom nie stanowią one zagrożenia dla człowieka. To ludzie zagrażają tym drapieżnikom, odbierając im niezbędne do przetrwania zasoby: rozległe tereny leśne z dostępną bazą pokarmową.
- Symbolika wilka, jako uosobienia zła, w dawnych wierzeniach i zabobonach doprowadziła niemal do wytępienia tego gatunku w Europie. Dziś wiemy, że wilki to nie tylko potrzebny element ekosystemu, ale również fascynujące zwierzęta. Moglibyśmy się dużo od nich nauczyć. Zamiast zagrożenia i zła, powinny być symbolem troski, rodziny oraz pracy zespołowej – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.