Wracają połączenia międzynarodowe na Dolnym Śląsku. Koleje Dolnośląskie wznowią kursowanie pociągów

2021-01-17 9:49 mar
Koleje Dolnośląskie wznowią kursowanie pociągów transgranicznych
Autor: Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie wznowią od poniedziałku (18 stycznia) kursowanie zawieszonych pociągów międzynarodowych. Wybrane połączenia transgraniczne na Dolnym Śląsku zostały wstrzymane 28 grudnia 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa i wprowadzonymi w jej wyniku obostrzeniami.

W poniedziałek, 18 stycznia, zostanie przywrócony ruch pociągów transgranicznych w województwie dolnośląskim. Wybrane połączenia transgraniczne na Dolnym Śląsku zostały wstrzymane 28 grudnia w związku z sytuacją epidemiczną i wprowadzonymi w jej wyniku obostrzeniami, zarówno w Polsce, jak i w państwach ościennych.

Pasażerowie ponownie będą mogli korzystać z połączeń, realizowanych przez Koleje Dolnośląskie na odcinkach granicznych:

  • Zgorzelec – Goerlitz
  • Międzylesie – Lichkov
  • Szklarska Poręba Górna – Harrachov

Wznowione pociągi będą kursować jak przed ich zawieszeniem, czyli zgodnie z wprowadzonym 13 grudnia rocznym rozkładem jazdy. Bez zmian kursować będą pociągi na odcinkach Zasieki – Forst (Lausitz) i Lubawka – Kralovec, których nie obejmowało grudniowe zawieszenie.

- Cieszymy się z decyzji Urzędu Marszałkowskiego, ponieważ będziemy mogli wrócić na wszystkie nasze trasy, a pasażerowie po obu stronach granicy ponownie uzyskają możliwość korzystania z połączeń kolejowych - mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich. - Cały czas monitorujemy jednak rozwój sytuacji epidemicznej a co za tym idzie będziemy też przyglądać się jak w praktyce wygląda realizowanie tych połączeń względem obowiązujących ograniczeń, zarówno u naszych czeskich i niemieckich partnerów, jak i tych, które nadal obowiązują w Polsce.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Rady Ministrów, osoba wjeżdżająca do Polski (m. in. pociągiem) nie będzie już musiała wypełniać tzw. karty lokalizacyjnej lecz zobowiązana będzie „(..) zgłosić poddanie się kwarantannie do Głównego Inspektora Sanitarnego za pośrednictwem infolinii obsługującej system wymiany informacji (…)”.

- O tym obowiązku będziemy podróżnych informować - zaznacza rzecznik Kolei Dolnośląskich. - Zarazem przypominamy, że swoje ograniczenia w zakresie przekraczania granicy wprowadziły Republika Czeska i Niemcy, konkretnie Saksonia. Dlatego prosimy naszych pasażerów, aby aktualny poziom tych obostrzeń sprawdzali przed każdą podróżą, np. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Karambol pod Wrocławiem