Wrocław: Były radny PiS został nowym doradcą prezydenta Jacka Sutryka

2021-02-11 13:16

Michał Piechel został powołany na stanowisko społecznego doradcy prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami. Piechel był do niedawna miejskim radnym PiS, obecnie jest członkiem utworzonego w styczniu nowego klubu „prezydenckiego” w Radzie Miejskiej Wrocławia.

Michał Piechel, radny Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa, został powołany na stanowisko Społecznego Doradcy Prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełosprawnościami. Wręczając nominację Piechelowi, prezydent Jacek Sutryk wskazał, że stolica Dolnego Śląska chce być miastem "przyjaznym osobom z niepełnosprawnościami, miastem wygodnym i otwartym".

- Dziś powołuję na stanowisko doradcy pana Michała Piechela i cieszę się, że będę miał silne, merytoryczne wsparcie w realizowanych dla Wrocławia projektach - powiedział Sutryk. - Michał Piechel od lat jest zaangażowany w pomoc osobom niepełnosprawnym i dziękuję, że zdecydował się zaangażować w kolejny projekt na rzecz miasta.

Piechel podkreśla, że chce rozpocząć pracę od upamiętnienia Bartłomieja Skrzyńskiego, który był rzecznikiem ds. osób niepełnosprawnych przy prezydencie Wrocławia. Skrzyński był dziennikarzem i działaczem społecznym. Współtworzył m.in. kampanię „Wrocław bez barier” oraz był założycielem Fundacji W-skersi. Zmarł we wrześniu ubiegłego roku.

- Pragnę z serca kontynuować jego dzieło „Wrocław bez barier” - zapowiada Piechel.

Radny planuje też organizację Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami im. Bartłomieja Skrzyńskiego.

- Główną ideą tego kongresu byłoby stworzenie samorządowego forum dla dialogu, wymiany poglądów i doświadczeń we współpracy z władzą rządową - mówi Piechel. - Moim pragnieniem jest, aby echo tego kongresu miało wymiar ogólnopolski, z akcentem samorządowym i przedkładało się na odczuwalną poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Doradca prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami będzie też w najbliższym czasie pracował nad miejskim projektem uchwały antydyskryminacyjnej osób z niepełnosprawnościami, która zastąpi uchwałę Rady Miejskiej Wrocławia z 2012 r.

Michał Piechel pracuje w Ośrodku Pamięć i Przyszłość. Mandat radnego miejskiego sprawuje od 2014 r. Do niedawna był radnym PiS. W styczniu dołączył do nowego klubu "prezydenckiego" - Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa. Piechel oraz dwóch innych radnych PiS zostali w grudniu ubiegłego roku usunięci z klubu PiS, po tym gdy zagłosowali za projektem budżetu Wrocławia na 2021 rok.

Wrocław pod śniegiem