Wrocław. Plebiscyt nad imieniem nosorożca! Internauci zdecydowali
Przez 12 dni na profilu marki opiekującej się nosorożcami we wrocławskim zoo pojawiło się głosowanie. Internauci mieli do wyboru cztery imiona:
- Basanti,
- Indu,
- Kiran,
- Didi.
Wygrało Kiran, czyli Promyk Słońca!
Propozycje imion zostały przygotowane przez Ambasadora Indii. W głosowaniu, łącznie wzięło udział 5,3 tyś internautów, którzy oddali 2,1 tyś głosów na zwycięskie imię, 1,6 tyś na Basanti, czyli „Wiosnę”, 898 na Indu, czyli „Księżyc” i 534 na Didi, czyli „Siostrę”.
Internauci wybrali, Ambasador Indii nadał
W poniedziałek 8 lutego odbyło się uroczyste nadanie imienia. - Ceremonię zaszczycił swoją obecnością Ambasador Republiki Indii – Pan Tsewang Namgyal wraz z małżonką oraz Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu – Pan Kartikey Johri. Wzięli w niej również udział przedstawiciele marki Paclan i gość specjalny – Ziemowit Wiktorski, znany z zamiłowania do przyrody i cyklu „Wrocławskie Zoopowieści” - komentują przedstawiciele wrocławskiego zoo.
"To rzadki i zagrożony wyginięciem gatunek"
Ambasador podczas spotkania z mediami podkreślił wagę narodzin nosorożca indyjskiego w Polsce dla przetrwania gatunku. Podziękował również prezesowi wrocławskiego zoo, Radosławowi Ratajszczakowi, za zaangażowanie ogrodu w ochronę nosorożców indyjskich w środowisku naturalnym.
Kiran i jej matkę Maruškę zwiedzający wrocławskie zoo będę mogli zobaczyć najprawdopodobniej w marcu. Tymczasem na wybiegu zewnętrznym codziennie pojawia się samiec Manas.
Narodziny międzynarodowe! O Kiran było głośno
Narodziny przedstawiciela tak rzadkiego i zagrożonego wyginięciem gatunku to ważne wydarzenie na skalę międzynarodową. Donosiły o tym media m.in. Borneo, Chin, Francji, Grecji, Jamajki, Kanady, Korei, Niemiec, Nowej Zelandii, USA czy Wielkiej Brytanii. Dla mieszkańców Indii to egzotyczna, ale dobra wiadomość. W Indiach żyje obecnie około 2/3 światowej populacji tego gatunku. Poza tym, nosorożce indyjskie można spotkać tylko w 66 ogrodach zoologicznych na świecie, i mieszkają w nich 172 osobniki. W ostatnim roku na świat przyszło zaledwie 7 maluchów.
Polecany artykuł: