Wrocław. Prawie tysiąc mieszkań komunalnych na sprzedaż. Z dużą bonifikatą

i

Autor: UM Wrocław

Wrocław. Prawie tysiąc mieszkań komunalnych na sprzedaż. Z dużą bonifikatą

2022-03-25 9:40

Ważna informacja dla mieszkańców budynków komunalnych wybudowanych w latach 1999 - 2002. Będą oni mogli wykupić swoje mieszkania z 40-procentową bonifikatą. Łącznie, to blisko 1000 lokali w niespełna 100 budynkach.

Mieszkania komunalne we Wrocławiu - wykup, bonifikaty

Nowe możliwości daje uchwała Rady Miejskiej przyjęta podczas czwartkowej (24 marca) sesji. Poszerzyła ona katalog budynków i mieszkań, które miasto może przeznaczyć do sprzedaży na rzecz najemców. Łącznie, będzie to blisko 1000 lokali mieszkalnych. – Dopuszczamy do sprzedaży kolejną partię mieszkań. Do puli lokali trafią dodatkowo mieszkania usytuowane w budynkach wybudowanych w latach 1999 - 2002– wyjaśnia Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

ZOBACZ TEŻ: 49-latek podejrzany o gwałt na Ukraince, której zaoferował pomoc. Sąd podjął ważną decyzję

Na liście są budynki zlokalizowane przy ulicach: Hłaski, Ignuta, Kamieńskiego, Kasztelańskiej, Komuny Paryskiej, Osmańczyka, Pleszewskiej, Polonii Wrocławskiej, Pusteckiej oraz Sycowskiej. Wysokość bonifikaty, udzielanej przy sprzedaży nowszej części mieszkaniowego zasobu miasta będzie wynosić 40%.

– Dzięki wprowadzonemu rozwiązaniu mieszkanie będzie można wykupić za znacznie niższą wartość od rynkowej. Zainteresowani wykupem mieszkania będą musieli wysłać do wydziału wniosek. Jeśli większość najemców zgłosi chęć skorzystania z pierwszeństwa nabycia mieszkań, wówczas możliwa będzie sprzedaż. Oczywiście, każda sprawa będzie analizowana indywidualnie – mówi Jan Bujak, Dyrektor Wydziału Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości.

Rozpoczęła się rozbiórka Solpolu. Słynny budynek zniknie z mapy Wrocławia

Nowe przepisy umożliwią również łatwiejszą sprzedaż lokali mieszkalnych w parterze. Mowa tu o lokalach użytkowanych zgodnie z dotychczasową funkcją, ale położonych na terenie, który w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ma inne przeznaczenie niż mieszkaniowe. Również w tym przypadku każdy przypadek będzie analizowany indywidualnie. Zmiana uchwał Rady Miejskiej zacznie obowiązywać w kwietniu, po publikacji przez wojewodę).

Indywidualne podejście do mieszkańca

Przypomnijmy, że w zeszłym roku uproszczono drogę wykupu mieszkania w starszych budynkach. Zlikwidowano bowiem wymagania dotyczące liczby najemców starających się o wykup lokali mieszkalnych w budynkach należących w 100% do miasta. Nieważne jest więc, czy większość osób mieszkających w budynku po sąsiedzku również jest zainteresowanych wykupem swoich mieszkań.

- Poprzedni zapis mógł być niekorzystny dla części mieszkańców. By doszło do sprzedaży takiego budynku, wnioski o wykup lokali musiało zgłosić co najmniej 50% mieszkańców. Wprowadziliśmy więc bardziej uniwersalne zasady. Teraz wnioski o nabycie mieszkania komunalnego w zasobie stuprocentowo miejskim są analizowane indywidualnie - wyjaśnia Jan Bujak.

Bonifikata na dłużej

Ważną informacją dla najemców jest również przedłużenie obowiązywania bonifikat od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych. Dotyczy to budynków wybudowanych do 1998 r. Z ulg można skorzystać do końca 2023 roku. Bonifikata wynosi 98% przy równoczesnej sprzedaży wszystkich mieszkań w budynku. We wszystkich pozostałych przypadkach, mieszkaniec może liczyć na bonifikatę w wysokości 90%.

33 tysięcy mieszkań komunalnych

W zasobie miasta znajduje się około 33 tysięcy mieszkań komunalnych. Większość z nich to ponad 100-letnie kamienice. W ciągu trzech ostatnich lat kompleksowo wyremontowano 27 budynków oraz 60 podwórek. W ramach akcji "Zmień piec" miasto uciepłowniło w sumie 165 budynków komunalnych. W tym roku do sieci zostanie podłączonych kolejnych 100 budynków.

Sonda
To dobrze, że Solpol zostanie wyburzony?