Policjant wydalony ze służby Wrocław

i

Autor: 3005398/pixabay.com

Wrocław. Trzeci policjant wyrzucony ze służby. To pokłosie śmierci w izbie wytrzeźwień

2021-10-07 12:11

Komendant wojewódzki policji we Wrocławiu zwolnił ze służby kolejnego, trzeciego już policjanta, który brał udział w tragicznej interwencji w izbie wytrzeźwień. Pod koniec lipca zmarł po niej 25-letni obywatel Ukrainy.

Przypomnijmy, że do tragedii doszło 30 lipca br. Policję powiadomili ratownicy pogotowia ratunkowego, którzy zostali wezwani do interwencji na przystanku MPK we Wrocławiu. Zdaniem służb, pijany mężczyzna był agresywny, a ponieważ nie było wskazań, by musiał trafić do szpitala, funkcjonariusze zawieźli go do izby wytrzeźwień. Później – gdy, sprawa wyszła na jaw, a opinia publiczna poznawała kolejne okoliczności – pojawiły się spore wątpliwości co do agresji mężczyzny.

Pirat drogowy na ulicach Wrocławia. Ma wiele na sumieniu

Wiadomo natomiast, że 25-latek zmarł po brutalnej interwencji policjantów w izbie wytrzeźwień, którzy m.in. spryskali go gazem, okładali pięściami i pałką, a także przyduszali. Śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny zostało przeniesione do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, a w ostatnich dniach poza nasz region, aż do Szczecina.

Dwóch policjantów wyrzuconych we wrześniu

Pierwszy policjant został zwolniony 10 września - nastąpiło w trybie określonym w art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji, tj. gdy wymaga tego ważny interes służby. „Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu uznał, że zachodzą wątpliwości dotyczące spełniania przez funkcjonariusza ustawowych wymogów określonych w art. 25 ust. 1 ustawy o Policji warunkujących możliwość pełnienia służby w policji, jak również policjant sprzeniewierzył się zobowiązaniu określonemu w art. 27 ust. 1 ustawy o Policji tj. rocie ślubowania policjantów, nie reagując na niezgodne z przepisami użycie środków przymusu bezpośredniego przez innych funkcjonariuszy" - napisano wówczas w komunikacie.

Drugi z policjantów został zwolniony ze służby 23 września 2021 r., a trzeci w październiku. Wobec dwóch pozostałych funkcjonariuszy biorących udział w tej interwencji, którzy zostali zawieszeni, prowadzone są postępowania dyscyplinarne.

Sonda
Czy czujesz zagrożenie ze strony policji?