Śmierć w izbie wytrzeźwień. Kiedy dowiemy się, jak zginął 25-latek?

2021-09-15 10:09
Izba wytrzeźwień
Autor: Cezary Pecold/SE Śmierć w izbie wytrzeźwień we Wrocławiu / zdjęcie ilustracyjne

Świdnicka prokuratura czeka na opinię biegłych, dotyczącą przyczyny śmierci 25-letniego obywatela Ukrainy, który 30 lipca zmarł we wrocławskiej izbie wytrzeźwień, po tym, jak interweniowali tam policjanci. Jeden z interweniujących funkcjonariuszy został już zwolniony, a trzech zawieszono.

Do tragicznych wydarzeń doszło 30 lipca we Wrocławiu. Po godz. 22.30 policjanci zostali wezwani przez pracowników pogotowia ratunkowego, którzy przy jednym z przystanków MPK udzielali pomocy młodemu mężczyźnie. 25-letni obywatel Ukrainy był pijany i agresywny, więc został zawieziony do izby wytrzeźwień. Ponieważ funkcjonariusze nie mogli sobie poradzić z agresywnym 25-latkiem, na miejsce wezwano posiłki. W końcu udało się go obezwładnić i zapiąć w pasy. Wtedy - jak informuje Wyborcza Wrocław, która dotarła do monitoringu z izby - policjanci mieli pobić związanego mężczyznę pięściami i pałkami, a także spryskać go gazem łzawiącym. 25-latek zmarł.

Śledztwo w sprawie śmierci 25-latka zostało przeniesione do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Prokuratorzy czekają teraz na opinię biegłych z zakładu medycyny sądowej dotyczącą przyczyn śmierci obywatela Ukrainy. Opinia taka ma trafić do prokuratury najprawdopodobniej pod koniec września. Prokuratura nie ujawnia na razie żadnych szczegółów dotyczących śledztwa.

ZOBACZ TEŻ: Protest po śmierci 25-latka z Ukrainy. "Chcemy ufać polskiej policji"

Jeden z czterech policjantów, biorących udział w interwencji we wrocławskiej izbie wytrzeźwień, został już zwolniony ze służby. Funkcjonariusz miał użyć w sposób nieuzasadniony pałki służbowej i przekroczyć przepisy dotyczące zasady stosowania przymusu bezpośredniego. Rzecznik dolnośląskiej policji Kamil Rynkiewicz poinformował, że złamanie zasad polegało na uderzaniu i zadawaniu ciosów. Trzech innych funkcjonariuszy zostało zawieszonych, a wobec jednego z nich wdrożone też postępowanie o wydalenie ze służby.

Sonda
Czy czujesz zagrożenie ze strony policji?
Bartek zginął podczas interwencji policji? Nowe nagranie nie pozostawia złudzeń
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE