Wrocławski magistrat - odnosząc się do zarzutów aktywistów z Akcji Miasto, którzy skierowali do Najwyższej Izby Kontroli wniosek o zbadanie gospodarności zarządzania strefą płatnego parkowania we Wrocławiu - zapowiada powiększenie strefy płatnego parkowania i większą skuteczność w wyłapywaniu kierowców, którzy nie wnoszą wymaganych opłat.
Z danych wrocławskiego magistratu wynika, że 14 proc. kierowców parkujących w Strefie Płatnego Parkowania nie uiszcza opłaty za postój. Z tego tylko 16 proc. kierowców otrzymuje mandaty. Jak argumentują urzędnicy, według raportu Pracowni Inżynierii Komunikacyjnej z Poznania, aby kontrole były skuteczne, czyli motywowały do płacenia za postój, wskaźnik ten powinien wynosić 25 proc. W związku z tym władze miasta zapowiadają działania mające na celu zwiększenie skuteczności w wyłapywaniu kierowców, parkujących niezgodnie z przepisami.
Obecnie na ulicach miasta pracuje prawie dwukrotnie więcej kontrolerów ZDiUM-u niż w ubiegłym roku. Ponadto po wakacjach do kontroli kierowców używany będzie także specjalistyczny pojazd skanujący, który nie tylko wskaże kontrolerom lokalizacje pojazdów bez wniesionych opłat, ale także automatyczne wystawi mandat.
Nieprawidłowo parkujące samochody kontroluje też Straż Miejska, która tylko w styczniu założyła 401 blokad i odholowała 150 samochodów. W tym czasie mandatami ukarano łącznie 651 kierowców.
ZOBACZ TEŻ: Drastyczna podwyżka opłat za parkowanie we Wrocławiu już od 1 marca! [CENNIK, MAPY]
Więcej wrocławskich ulic objętych strefą płatnego parkowania
Strefa płatnego parkowania we Wrocławiu coraz bardziej się rozrasta. W ostatnim czasie przybyło około 1000 nowych miejsc objętych płatnym parkowaniem - m.in. na Przedmieściu Świdnickim (pomiędzy ul. Grabiszyńską a pl. Rozjezdnym), a także na Nadodrzu (ul. Cybuskiego) i Ołbinie (ul. Namysłowska). Kolejne parkomaty pojawię się w tym roku m.in. na Przedmieściu Świdnickim (pomiędzy ul. Grabiszyńską i Tęczową), na Osiedlu Plac Grunwaldzki (kwartał Sienkiewicza-Piastowska-Grunwaldzka-Bujwida i ul. Hoene-Wrońskiego), na Przedmieściu Oławskim (odcinek ul. Komuny Paryskiej), Ołbinie (kwartał Liskego-Sopocka-Bujwida), Szczepinie (ul. Ziemowita) i Osiedlu Powstańców Śląskich (ul. Zaolziańska).
Z kolei wiosną przyszłego roku strefą płatnego parkowania objęte zostaną prawdopodobnie ulice na Nadodrzu (szereg ulic w rejonie pl. św. Macieja), Przedmieściu Oławskim (pozostała część ul. Komuny Paryskiej) i Ołbinie (fragmenty ul. Daszyńskiego i Żeromskiego).
Strefa płatnego parkowania we Wrocławiu obejmuje obecnie ponad 5 tys. miejsc postojowych.