Wszystkich Świętych we Wrocławiu: zamknięte ulice, zmiany w ruchu, dodatkowa komunikacja miejska, parkingi [MAPY, ROZKŁADY JAZDY, INFORMATOR]

2016-10-28 12:22

Jak sprawnie dojechać na cmentarz? Co zmienia się w kursowaniu tramwajów i autobusów? Gdzie będą pracować policjanci drogówki? Wszystko co potrzebujecie wiedzieć przed wyruszeniem na cmentarze lub po prostu w miasto w okresie Wszystkich Świętych, znajdziecie tutaj!

Największe zmiany w organizacji ruchu, jak co roku występują przy największych cmentarzach.

Cmentarz Grabiszyński: zmiany w ruchu i parkingi

- W dniach 30 października oraz 1 listopada zostaje zamknięta dla ruchu ulica Grabiszyńska od skrzyżowania z Ostrowskiego do mostu na rzece Ślęzie. W tym czasie funkcjonuje parking ogólnodostępny przy budynku FAT-u, parking płatny na terenie firmy Twins oraz prawdopodobnie będą funkcjonować także parkingi na terenie firmy Wabco. To są dwa parkingi. Podobnie jak dla cmentarza Osobowickiego wieczorem 1 listopada zostanie przywrócona docelowa organizacja ruchu - wyjaśnia Andrzej Brzoza z Wydziału Inżynierii Miejskiej magistratu.

Cmentarz Osobowicki: zmiany w ruchu i parkingi

- Większe zmiany zaczynają się od 29 października, kiedy zostaje wprowadzony buspas na moście Milenijnym. 30 października, czyli w niedzielę, zostaje częściowo zamknięta ulica Osobowicka na odcinku od mostu Milenijnego do ulicy Łużyckiej. Od dnia 29 października do 1 listopada będzie funkcjonował parking dla samochodów osobowych na terenie poligonu wojskowego. W dniu 31 października, w poniedziałek, zostaje ponownie otwarta dla ruchu ulica Osobowicka, Natomiast 1 listopada Osobowicka będzie zamknięta od mostu Milenijnego do ulicy Bałtyckiej. Zamknięta zostanie Reymonta w kierunku wyjazdowym z miasta. Ruch kołowy prowadzony będzie przez ulicę Kleczkowską do Trzebnickiej. W godzinach wieczornych 1 listopada zostanie przywrócona docelowa organizacja ruchu - tłumaczy Andrzej Brzoza z Wydziału Inżynierii Miejskiej magistratu.

Cmentarze przy Kiełczowskiej i Bardzkiej: zmiany w ruchu, miejsca parkingowe

- Większe zmiany wystąpią tam 1 listopada. W rejonie cmentarza Kiełczowskiego wprowadzony zostanie jeden kierunek na odcinku od ulicy Kiełczowskiej do Bierutowskiej. Zmiana ta polega na tym, by zapewnić jak największą liczbę miejsc parkingowych dla odwiedzających cmentarz. Będzie umożliwione parkowanie po prawej stronie jezdni. Podobna zmiana nastąpi 1 listopada przy cmentarzu na Bardzkiej. Będzie polegała na wprowadzeniu jednego kierunku na ulicy Morwowej. Od Bardzkiej w kierunku Tarnogajskiej parkowanie po prawej stronie - tłumaczy Andrzej Brzoza z Wydziału Inżynierii Miejskiej magistratu.

Pozostałe cmentarze: zmiany w ruchu, punkty sprzedaży zniczy i kwiatów

Przy mniejszych nekropoliach: Św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida,  Św. Rodziny przy ulicy Smętnej oraz cmentarzach przy ulicach: Złocieniowej, Jerzmanowskiej, Trzemielowickiej, Zabrodzkiej, Gorlickiej i Działkowej też nie wszędzie będzie zachowana możliwość przejazdu.

- W rejonie pozostałych cmentarzy już funkcjonują zakazy parkowania, które zostaną wzmocnione 30 października oraz 1 listopada. Uliczki dojazdowe do małych cmentarzy zostaną pozamykane. 31 października będzie możliwość dojazdu do cmentarzy. W rejonie cmentarzy przy Bujwida i Smętnej będą funkcjonować kiermasze. Kiermasz przy jezdni bocznej Hallera jest wyniesiony przy utrzymaniu ruchu. Ruch w tym rejonie zostanie zamknięty jedynie w dniach 30 października oraz 1 listopada - opowiada Andrzej Brzoza z Wydziału Inżynierii Miejskiej magistratu.

Sprzedawcy handlujący poza wyznaczonymi do tego miejscami mają być bezwzględnie stamtąd usuwani.

Źle zaparkujesz, odholują Ci samochód!

- Wielokrotnie powtarzamy apel, by korzystać z komunikacji miejskiej. Praktycznie rzecz biorąc dojedziemy nią pod bramę cmentarza. Własnym pojazdem jest to niemożliwe. Będziemy głównie skupiać się na zapewnieniu bezpieczeństwa pieszym. Z przykrością muszę powiedzieć, że będziemy bezwzględni, gdy ktoś zaparkuje samochód tak, że piesi będą musieli zejść z chodnika. Usuniemy ten pojazd. Co, pomijając stratę czasu, oznacza dla kierowców duże koszty - ostrzega Jacek Wójcik, zastępca komendanta straży miejskiej we Wrocławiu.

Komunikacja miejska: dodatkowe linie, rozkłady jazdy

W dniach 31 października i 01 listopada tramwaje i autobusy będą jeździć tak, jak w soboty.

Od soboty, 29 października do wtorku, 1 listopada po mieście kursować będzie dziewięć dodatkowych linii tramwajowych oznaczonych od E1 do E9. W środę, 2 listopada jeździć będzie jedna dodatkowa linia tramwajowa E1. Kursować będzie z Oporowa na Osobowice.

Szczegółowe informacje o zmianach w komunikacji miejskiej w okresie Wszystkich Świętych znajdziesz w galerii nad tekstem.

- Będziemy mieć bardzo dobrą częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej. Co dziesięć minut linie specjalne będą podjeżdżały na cmentarze. W związku z czym nawet nie trzeba sprawdzać wcześniej rozkładu jazdy. Po prostu wychodzimy na przystanek bądź po wizycie na cmentarzu idziemy na przystanek i za chwilkę tramwaj podjeżdża. Rzeczywiście komunikacji miejskiej jest więcej. Dziewięć dodatkowych linii tramwajowych. Dla nas oznacza to ogrom pracy. W MPK w tych dniach wszystkie ręce na pokład żeby poprowadzić wszystkie tramwaje i autobusy. Usługa komunikacji miejskiej jest strategiczna. Ten koszmar związany jednak z przemieszczaniem się na cmentarze myślę, że może się we Wrocławiu skończyć - zapewnia Agnieszka Korzeniowska z MPK.

Policja przy cmentarzach i na drogach

W mieście będzie więcej niż zwykle funkcjonariuszy drogówki.

- W rejonie cmentarzy, służbę w trybie stałym będzie pełniło około 50 policjantów ruchu drogowego, ale też na trasach, drogach dojazdowych będą policjanci w liczbie większej niż zazwyczaj - tłumaczy Szymon Hoczaj z wrocławskiej drogówki.

Kierowcy mogą się spodziewać wzmożonych kontroli.

- Funkcjonariusze będą przede wszystkim zwracali uwagę na to, by ruch odbywał się bezpiecznie i by kierowcy nie przekraczali dozwolonej prędkości ograniczonej oznakowaniem. Będziemy też ć, by kierujący stosowali się do wszystkich przepisów: używania pasów bezpieczeństwa, zakazu korzystania z telefonów komórkowych podczas jazdy. Będziemy także czuwać nad tym, by kierowcy stosowali się do oznakowania wprowadzonego z okazji 1 listopada. Kierowcy, którzy jeżdżą na pamięć często mają z tym problem. - wyjaśnia Szymon Hoczaj.

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Rafała Sterczyńskiego:

Czytaj także: Magda Gessler zrobiła "Kuchenne Rewolucje" we Wrocławiu. Jak jej poszło?​