Egzamin ósmoklasisty 2022

i

Autor: Kasia Zaremba/Super Express Egzamin ósmoklasisty 2022

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022. Jak wypadli uczniowie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku?

2022-07-01 13:58

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju zdawali egzamin ósmoklasisty, w piątek, 1 lipca, poznali wyniki. Jak poszło ósmoklasistom we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku? Sprawdźcie.

W piątek, 1 lipca, ósmoklasiści poznali wyniki egzaminu, który pisali w maju na zakończenie szkoły podstawowej. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała również „Wstępną informację o wynikach egzaminu ósmoklasisty”.

ZOBACZ TEŻ: Ludzie uciekali w popłochu. Groźny pożar domu pod Kątami Wrocławskimi

Przypomnijmy, że uczniowie musieli przystąpić do trzech pisemnych egzaminów: z języka polskiego, matematyki i języka obcego.

W całym kraju z języka polskiego uczniowie uzyskali średnio 60 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 57 proc. Średni wynik uzyskany przez ósmoklasistów z egzaminu z angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego) to 67 proc. punktów, z niemieckiego – 50 proc., z rosyjskiego – 65 proc., z francuskiego – 80 proc., z hiszpańskiego – 81 proc. i z włoskiego – 89 proc.

Wyniki egzaminu ósmoklasisto – Wrocław i Dolny Śląsk

Jak z egzaminem ósmoklasisty poszło uczniom we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku? W naszym regionie do egzaminu ósmoklasisty w sesji głównej, czyli w maju 2022 r., przystąpiło 36 494 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej, w tym 770 uczniów z Ukrainy.

Wyniki z języka polskiego

Za rozwiązanie zadań z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 58% punktów możliwych do zdobycia. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami, które sprawdzały umiejętność czytania utworów literackich oraz odbioru tekstów kultury. Trudności tegorocznym ósmoklasistom sprawiło zadanie 10., które dotyczyło zagadnień z zakresu kształcenia językowego.

Wyniki z matematyki

Za rozwiązanie zadań z matematyki ósmoklasiści uzyskali średnio 55% punktów możliwych do zdobycia. Jednym z zadań, z którymi uczniowie najlepiej sobie poradzili, okazało się zadanie 12. Sprawdzało ono umiejętność wykonywania prostych rachunków pamięciowych na liczbach całkowitych oraz wykorzystania tych umiejętności w sytuacjach praktycznych.

Wyniki z języków nowożytnych

Na egzaminie z języka nowożytnego 99,9 proc. Dolnoślązaków zdawało języki angielski i niemiecki. Za rozwiązanie zadań z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści uzyskali średnio:

  • z języka angielskiego – 68% punktów;
  • z języka niemieckiego – 48% punktów.

Przypomnijmy, że przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

Egzamin Ósmoklasisty 2022. Czy Zemsta Fredry zaskoczyła uczniów?
Sonda
Jak Ci poszedł egzamin ósmoklasisty?