Ponad 100 interwencji strażaków

Zalany autobus, podtopione domy. Alarm przeciwpowodziowy pod Wrocławiem

2022-08-21 18:27

Alarm przeciwpowodziowy na Dolnym Śląsku. Najtrudniejsza jest sytuacja w gminie Marcinowice, gdzie na trzech rzekach doszło do przekroczenia stanów alarmowych. IMGW ogłosiło alert III stopnia na kilku dolnośląskich rzekach, a mieszkańcy regionu dostali ostrzeżenie RCB.

Burze i ulewne deszcze na Dolnym Śląsku 

Ulewne deszcze, którym lokalnie towarzyszyły gwałtowne burze, padały na Dolnym Śląsku od sobotniego (20 sierpnia). Wiele miejscowości zostało podtopionych, zalanych zostało dużo domostw. W niedzielę od godz. 8 rano strażacy przez 3 godziny interweniowali ponad 100 razy. Jak poinformował dyżurny wojewódzkiego stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, najwięcej roboty mieli w powiatach wrocławskim i świdnickim.

ZOBACZ TEŻ: Szaleniec za kierownicą dostawczaka jechał na czołówkę. W drugim aucie była trójka dzieci!

- Największy problem w powiecie wrocławskim to rzeka Czarna Woda, która przepływa w rejonie Sobótki, Rogowa Sobóckiego i w tym rejonie z powodu intensywnych opadów wypływa z wałów - powiedział dyżurny.

Burza w lubelskim, właściciel auta miał wiele szczęścia

W niedzielę rano osiem razy strażacy interweniowali też w Dzierżoniowie, w którym w sobotę wieczorem na metr kwadratowy spadło ok. 70 mm deszczu. Doszło tam do wielu podtopień i zalań w centrum miasta, bo z powodu wysokiego stanu wody w rzece Piławie woda przez kilka godzin nie spływała m.in. z ul. Kopernika, ul. Brzegowej i ul. Kilińskiego. Zalane zostały tam auta osobowe i autobus, a także budowany stadion miejscowej Lechii.

Najgroźniejszy wypadek natomiast zanotowano w Górze na północy regionu, gdzie na ul. Głogowskiej drzewo spadło na zaparkowany samochód i latarnię. Na szczęście Nikt nie ucierpiał.

Alarm przeciwpowodziowy w gminie Marcinowice

Tymczasem związku z przekroczeniem stanów alarmowych na rzekach wójt gminy Marcinowice ogłosił w niedzielę alarm przeciwpowodziowy w gminie. Przekroczenia są notowane na rzece Czarna Woda, w górnym biegu Bystrzycy przed zbiornikiem wodnym w Mietkowie oraz na rzece Strzegomce. Czarna Woda występuje z wałów, dlatego też zamknięto kilka dróg wewnętrznych w gminie w miejscowościach: Zebrzydów, Wiry, Wirki, Mysłaków czy Kątki. W kilku miejscowościach gminy trwa układanie worków z piaskiem w pobliżu rzek.

Alert RCB na Dolnym Śląsku

Mieszkańcy regionu w niedzielę przed południem otrzymali alert RCB dotyczący skutków intensywnych opadów deszczu” : "Uwaga! Dziś i jutro (21/22.08) intensywne opady deszczu. Możliwe gwałtowne wezbrania rzek. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe".

Sonda
Czy boicie się odgłosów burzy?