Zoo Wrocław: Na oczach zwiedzających urodziły się kapibary! To największe gryzonie świata! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-08-27 18:19

Niecodzienny poród we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. W niedzielę (23 sierpnia) na oczach zwiedzających przyszły na świat dwie kapibary. To pierwsze młode tego gatunku od 2014 roku. Jeśli choć jedno z maluchów okaże się samicą, to dostanie imię jak zwiedzająca, która zgłosiła poród.

Zoo we Wrocławiu ma nowych mieszkańców. W niedzielę (23 sierpnia) na świat przyszły dwie kapibary. Do porodu doszło na oczach zwiedzających. Płeć maluchów jeszcze nie jest jeszcze znana, ale opiekunowie zapowiadają, że jeśli chociaż jedno z nich okaże się samicą, to otrzyma takie imię jakie nosi kobieta, która zgłosiła poród.

Młode, które przyszły na świat w niedzielę, to pierwsze kapibary urodzone we wrocławskim zoo od 2014 roku. Wszystko przez to, że ich matka okazała się bardzo wybredna i nie akceptowała wcześniejszych samców. Była tak agresywna wobec „zalotników”, że opiekunowie nadali jej imię Kiler. Serce samicy skradł dopiero Hans - trzyletni samiec, który przybył z Hamburga. Po trwającym rok związku Kiler urodziła bliźniaki.

We wrocławskim zoo kapibary można spotkać w Słoniarni. Na wybiegu wewnętrznym i zewnętrznym mają do dyspozycji baseny, z których chętnie korzystają.

Kapibary to największe gryzonie na świecie - samce ważą ok. 30 kg. Z wyglądu przypominają świnkę morską, z którą są blisko spokrewnione. Ciało mają pokryte rzadką, szorstką, jasnobrązową sierścią, która na brzuchu przechodzi w żółtawą.

W środowisku naturalnym kapibary występują w Ameryce Południowej. Prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Są roślinożerne - podstawę ich diety stanowią zielone rośliny lądowe, wodne i błotne, ale nie stronią też od warzyw czy owoców. 

Małe kapibary we wrocławskim ZOO