Burzowa prognoza pogody na poczatek weekendu

i

Autor: MSphotos/cc0/pixabay

Niebezpieczna pogoda

Burze z gradem na Dolnym Śląsku! W tych powiatach obowiązują pomarańczowe alerty!

2022-08-26 8:31

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Dolnego Śląska. Kolejny dzień prognozowane są gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Burze z intensywnymi opadami deszczu, lokalnie gradem, mogą występować niemal w całym województwie. W południowych powiatach obowiązuje alert II stopnia. Kiedy i gdzie pojawią się wyładowania?

Burze, intensywne opady deszczu, a nawet grad - takie gwałtowne zjawiska pogodowe mogą pojawić się w piątek, 26 sierpnia, na Dolnym Śląsku. Wszystko za sprawą burzowego frontu, który przetaczać się będzie nad wschodnimi Niemcami i Czechami. Synoptycy nie wykluczają, że zahaczy on również o południowo-zachodnią Polskę.

>>> Proboszcz w Legnickim Polu zawieszony. Z konta parafii zniknęły pieniądze

Woda zniszczyła groby

Ostrzeżenia IMGW dla Dolnego Śląska

Z tego powodu dla woj. dolnośląskiego wydano ostrzeżenia I i II stopnia o burzach z gradem. Na południu województwa od powiatów ząbkowickiego, kłodzkiego przez wałbrzyski, kamiennogórski, karkonoski aż po lwówecki, lubański i zgorzelecki obowiązują pomarańczowe alerty. Jak informuje IMGW, w tych miejscach "Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 45 mm, oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad".

Sunny straciła mamę niedługo po porodzie. Opiekę nad nią przejął pan Bartek - zobacz galerię!

Dla pozostałych powiatów, oprócz trzebnickiego, milickiego, górowskiego i oleśnickiego, wydano ostrzeżenia I stopnia. Mające się tu pojawić wyładowania atmosferyczne nie będą tak intensywne jak przy granicy polsko czeskiej i polsko-niemieckiej.

Jak pokazuje radar pogodowy Ventusky, front burzowy zahaczy o południowo-zachodni kraniec Dolnego Śląska, szczególnie w rejonach Jeleniej Góry, Bolesławca i Wałbrzycha. Gwałtownych zjawisk należy spodziewać się między godz. 14.00 a 17.00. Ostrzeżenia obowiązują jednak już od godz. 11.30. Wydane zostały do 22.30.

Czytaj także: Upiorny widok pod Legnicą. Woda zalała cmentarz. Część grobów się zapadła!

Z prognozy zagrożeń IMGW wynika, że burze i towarzyszące im opady deszczu lub gradu będą przechodzić przez Dolny Śląsk również w sobotę.

Skutki podtopień na Dolnym Śląsku - zobacz galerię!