Ulewa w Jeleniej Górze

Dramatyczna sytuacja w Jeleniej Górze. Woda zalewa kolejną dzielnicę. RCB wysyła ostrzeżenia

2024-09-14 15:46

Mieszkańcy Jeleniej Góry walczą z potężnymi ulewami i podtopieniami. Sytuacja jest bardzo poważna. W woj. dolnośląskim Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 1600 zdarzeń. IMGW ostrzega, że w regionie nadal będzie padać intensywny deszcz.

Jelenia Góra zagrożona. Powódź zagraża miastu

- Jest trudny moment. Jesteśmy teraz na suchym zbiorniku w Sobieszowie. [...] Cały czas monitorujemy. Na razie przyrost nie jest aż tak gwałtowny. Teraz około 10 cm w ciągu godziny - podał za pśrednictwem mediów społecznościowych Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. Reporter Radia Eska był przy rzece Bóbr, która rozlałą sie na okoliczne pola. Niebezpieczna sytuacja robi się w dzielnicy Maciejowa w Jeleniej Górze. 

W mieście z powodu potopień zamknięto kilka ulic. - Na Radomierce, Kamiennej, Bobrze i Wrzosówce praktycznie cały czas stany są powyżej stanów alarmowych - przekazał prezydent miasta Jerzy Łuźniak. Miejski Zakład Komunikacyjny w Jeleniej Górze podał przed chwilą, że "znów zamknięta jest ul. Ogińskiego. Autobusy MZK wracają na trasy objazdowe - ul. Różyckiego i Al.Jana Pawła II".

Czytaj też: Ulewne deszcze nie odpuszczą. Wielka woda wdziera się do Polski. IMGW aktualizuje ostrzeżenia i prognozy

Ulewa i podtopienia w Jeleniej Górze

"Rzeka Kamienna wylała w okolicach ulicy Cmentarnej i dalej w kierunku Jeleniej Góry. Mieszkańcy ulicy Francuskiej dzielnie walczą, by uchronić domy swoje i swoich sąsiadów. Przy pomocy worków z piaskiem zbudowali tamę, która w swoisty sposób podwyższyła koryto rzeki. Zalało Holiday Park w Cieplicach. Cały kompleks pływa w wodzie, która spływając w dół, w kierunku ulicy Sobieszowskiej tworzy silny nurt" - informuje lokalny portal 24jgora.pl. Niestety wszystko wskazuje na to, że może być jeszcze gorzej.

Ostrzeżenia IMGW. Alerty RCB. Kryzysowa sytuacja w województwie dolnośląskim

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że w nocy z soboty na niedzielę, między 14 a 15 września, pojawi się intensywny, nawalny deszcz oraz możliwe będą podtopienia. SMS z alertem w tej sprawie otrzymali mieszkańcy pięciu województw, w tym woj. dolnośląskiego.

Zobacz też: Poruszająca relacja pani Doroty z Lądka-Zdroju. Porównała sytuację do powodzi tysiąclecia z 1997 roku

RCB przypomina, że w przypadku zagrożenia podtopieniem zaleca się przeniesienie wartościowych rzeczy na górne kondygnacje budynku, zabezpieczenie budynku i przygotowanie worków z piaskiem oraz przestawienie pojazdów z terenu posesji w niezagrożone miejsca. Należy także zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom i zadbać o to, by telefon komórkowy był w pełni naładowany

Śledź naszą relację na żywo:

Niż genueński w Polsce. Sytuacja powodziowa coraz gorsza! "Wszystkie służby w gotowości". Relacja na żywo

Alarm powodziowy w Głuchołazach. Ewakuacja mieszkańców